• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eski Sürücü Belgesi Ehliyet Değiştirme Randevu Alma

Eski Sürücü Belgesi Ehliyet Değiştirme Randevu Alma

1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla 5 yıl içinde sürücü belgeleri ehliyetler zorunlu olarak değiştirilecek ve yeni ehliyetler bir çok ülkede geçerli olacak. 15 TL karşılığında yeni ehliyetlerinizi EGM sitesinden ehliyet değiştirme randevu sistemiyle size en uygun tarihte sıra beklemeden online olarak kolaylıkla alabilceksiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücü belgesi ehliyet sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemini devreye soktu. EGM sitesinden online ehliyet değiştirme randevu almak için alttaki linke tıklayıp randevu alabilirsiniz.

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYIN


Online Randevu Almak için izlenecek yollar 5 adımdan oluşmaktadır.

1- Sürücü Belgesi işlem tipi seçiniz.
İşlem türü kısmından Eski Sürücü Belgesi Yenileme-Fark seçiniz.
2- Randevu alacağınız Şehiri seçiniz.
3- Randevu için uygun tarih ve saat mevcut ise almak istediğiniz Emniyet Müdürlüğü Şubesi bölümünün en sağındaki saat simgesine tıklayın.
4- Açılan sayfadan TC no, Adınız Soyadınız, Doğum Tarihi gün ay yıl şeklinde, cep telefonu numaranızı, kullanılabilir e-posta adresinizi ve güvenlik kodunu girip Devam Et düğmesine tıklayınız.
5- Randevu almak istediğiniz tarih ve saat bilgilerini seçiniz.
6- 4.adımda girmiş olduğunuz e-posta adresinize sistem onay maili gönderecek olup gelen maili açıp Başvurumu Onayla butonuna tıklayarak randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ESKİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER

1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü sağlık raporu
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

YENİ SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR?)

5X6 EBATINDA ARKA FON BEYAZ OLACAK ŞEKİLDE BİOMETRİK BİR VESİKALİK FOTOĞRAF İSTENMEKTEDİR.

ONLİNE BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

YENİ SÜRÜCÜ BELGEMİ EHLİYETİMİ NASIL TESLİM ALIRIM?

Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM?

PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

YENİ SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?

Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?

Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat