• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İlkbaharda Nasıl Beslenmeliyiz

İlkbaharda Nasıl Beslenmeliyiz

Bahar ayının gelmesi ile beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokma vakti geldi de geçiyor. İlkbaharda beslenme önerileri ile bazı alışkanlıklarımızdan ilkbahar mevsimi gelmesi ile vazgeçip, İlkbaharda nasıl beslenmeliyiz diye merak ediyorsanız, sağlıklı beslenme için başlangıç yapmaya ne dersiniz.

Bir kış mevsimini daha bitirip ilkbahar mevsiminin başlamasının sevincini yaşıyoruz. Ağaçların çiçek açması ve doğanın yeşil örtüye bürünmesiyle beraber içimizdeki heyacan daha da artıyor pozitif olarak. Tabi kış aylarında aldığımız kilolardan ilkbaharın başlaması ile nasıl kurtulacağımızın yollarını aramaktayız.

Kış aylarında soğuk havaların etkisiyle ister istemez diğer aylardaki gibi fazla dışarı çıkma şansımız olmadığı için fazla kilolar alıyoruz. Bu kilolardan nasıl kurtulacağımızı İlkbaharda nasıl beslenmeliyiz yazımızda anlatmaya çalışacağım.

Beslenme konusunda en büyük yanlışlıklardan bir tanesi hayatın gereği hızlı yaşamak, hazır yiyecekler ile günü geçirmekten kaynaklanıyor. Mümkünse eğer Fast food hazır gıdalardan aparat yiyeceklerden kaçınmamız sağlığımız açısından önemlidir. Hazır yiyecekleri tercih etmememiz her mevsime özel taze ve vitamin açısından zengin yiyecekler yememiz sağlıklı beslenmemiz açısından güzel bir beslenme şekli olacaktır.

Yemeklerimizde sebzeleri eksik etmememiz gerekiyor. Düzenli olarak sağlıklı beslenirsek bir gün değil de sürekli soframızdan sebze meyve ve c vitamini açısından zengin meyve sebze tüketmemiz hem düzenli beslenmemize hem de sağlıklı beslenmemize yardımcı olacaktır. Böylece düzenli ve sağlıklı beslenirken hastalıklara karşı vücut direncimiz de bir o kadar artacaktır.

En çok yaptığımız hatalardan bir tanesi de özellikle gün içerisinde oldukça fazla siyah çay tüketmek ve içerisinde fazla derecede kafein içeren içeceklere yönelmek. Gün içerisinde fazla derecede Kola, çay ve kahve içimi sağlığımız açısından bir tehdittir. İçtiğimiz kolanın içerisinde hem çeşitli tatlandırıcılar hem de kafein sebebiyle sağlımız açısından büyük risk oluşturur. Özellikle fazla kola tüketimi insan sağlığı açısından yüksek oranda Alzheimer riski taşımakta olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Çay ve kahve tüketimini gün içerisinde azaltmak sağlımızı açısından faydalı olacaktır. Bu alışkanlıklarımızdan vazgeçerek alternatif olarak çeşitli bitki çayları, süt, ayran ve bolca su tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

İlkbaharda mevsimini gelmesi ile biz de kendi sağlığımız açısından risk oluşturan faktörlerden vazgeçip alternatif sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmemiz faydamıza olacaktır.

Bir önceki Sağlık kategorisi yazımız olan Kış Aylarına Özel Sağlıklı Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri, sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat