• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3 Temmuz Enflasyon Farkı Açıklandı. 2015 Temmuz Zam Oranı

3 Temmuz Enflasyon Farkı Açıklandı. 2015 Temmuz Zam Oranı

Emekli ve memurların Temmuz zamları yüzde 4.76 olarak belirlendi.

Enflasyon farkı Memur ve Emekli için 1,76 oldu. Yüzde 3 zam oranına artı olarak  enflasyon farkı ile beraber 4,76 olarak belirlendi.

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 3’lük zam alacak devlet memurları ve emekliler, ilk 6 aylık enflasyon kadar “enflasyon farkı” alacak.

Kamuda çalışan Devlet memurları ve emeklilerin gözü, enflasyon farkı için ilk aylık enflasyonun belli olacağı 3 temmuz enflasyon farkının açıklanmasına çevrildi.

Haziran 2015 enflasyon oranı açıklandı. Haziran 2015 enflasyon oranı yüzde 0,51 oldu.

3 Temmuz 2015 ilk altı aylık enflasyon oranı bugün açıklandı. İlk altı aylık enflasyon yüzde 4.76 oranı oldu.

3 temmuz enflasyon farkı açıklandı, İlk altı aylık enflasyon oranı yüzde 4.76 oldu.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 0,56 yükselmiş, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 5,30 olmuştu. Buna göre 5 aylık dönemde, maaşlara yapılacak yüzde 3′lük zam oranı (Ağustos 2013 toplu sözleşme kararı) da aşılmıştı. Maaşlara yansıyabilecek fark için gözler, Haziran ayıyla birlikte ilk 6 aylık enflasyonun da belli olacağı 3 Temmuz tarihine çevrilmiş durumda.

Sonuç olarak ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3′ün üzerinde gelmesi durumunda devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, aradaki farkı Temmuz ayında 15 günlük fark ile beraber  yıl sonuna kadar zamlı alacaklar.

Enflasyon farkının ardından maaşı bin lira ve altında kalan emekliler, 100 lira daha seyyanen zam alacakken, bin lira ile bin 100 lira arasındakilere ise maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artış yapılacak. Bu zamlarla Haziran ayında 795 lira alan işçi emeklisinin maaşı Temmuz ayında 938 liraya, 835 lira alan en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 979 liraya ve 617 lira alan Tarım Bağ-Kur’lusunun maaşı da 750 liraya yükselecek.

Bir önceki Kamu Haber kategorisindeki yazımız olan Hastanelere Borcu Olanlara Af Geldi konusu hakkında gerekli olan açıklama ve bilgileri yazımızda inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat