• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Güncel Zorunlu BES Sorgulama ve Bakiye Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Güncel Zorunlu BES Sorgulama ve Bakiye Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Güncel Zorunlu BES Sorgulama ve Bakiye Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır? Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Bakiye Sorgulama, E-Devlet BES Sorgulama ve Para Bakiye Fon Tutarı Öğrenmek, BES Bakiye Sorgulaması ve Hesaplaması Nasıl Yapılır? BES Nedir?

Zorunlu Bireysel emeklilik sistemine (BES) otomatik katılım 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girdi. Sisteme 45 yaş altı yani 1972 ve üzeri doğumlu olan çalışanlar katılacak. İsteyen 2 ay sonra sistemden çıkabilecek. 2 ay sonra devam eden çalışanlar 1000 TL devlet katkısı hakkı kazanacak.

Maaşınızdan prime esas kazancınızın %3 ‘ü kadar kesinti yapılacak. Devlet katkısı oranları ise; 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60, sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak.

Güncel Zorunlu BES Sorgulama ve Bakiye Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Zorunlu Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının emeklilik şirketlerine ödedikleri katkı payları karşılığı alınan emeklilik yatırım fonları ile hesaplarına yatırılan devlet katkısı fon, adet ve tutar bilgilerinin takip ve kontrolünü yapmak için E-Devle şifreniz ile Takasbank aracılığı ile BES fon bakiye raporu, BES Kesinti Bakiye hareketlerini, BES para bakiye hesap durumunuzu ve bilgilendirme email ve sms ayarlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

BES Sorgulama ve Bakiye Öğrenme İşlemi yapmanız için gerekli olan tek şey E-Devlet şifrenizin olması ve e-devlet şifreniz ile Bireysel Emeklilik Sistemi BES Takasbank Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapmanız gerekmektedir.

BES Sorgulama

BES Takasbank Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yaparak yapabileceğiniz işlemler şunlardır.

  • BES Fon Bakiye Raporu almak
  • Zorunlu BES Biriken Para Sorgulama
  • BES Hesap Hareket Raporu almak
  • BES Sözleşme Bilgisi Raporu almak
  • BES Hesap Durumu Raporu almak
  • BES Bilgilendirme işlemleri
  • BES Toplam Bakiye Öğrenme

BES (Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi) Bilgilendirme işlemleri ile; bakiyenizde herhangi bir değişiklik olduğunda bir sonraki gün cep telefonunuza veya mail adresinize gerekli bilgilendirmelerin yapılması, her ay başında bir önceki ayın son gününe ait bakiye bilgilerinizi veya aylık hareket raporunuzu mail adresi aracılığı ile otomatik olarak almanıza olanak sağlamaktadır. Tüm bu işlemler ve bilgilendirmeler için e-devlet şifreniz ile Takasbank BES Bilgilendirme Sistemine giriş yapabilir ve gerekli ayarlar ve raporlarınızı öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat