• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akıllı Telefonlarla En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Akıllı Telefonlarla En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Akıllı Telefonlarla En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir ? Akıllı Telefonlar ile En İyi Kamera Çekimi Nasıl Yapılır? İyi Fotoğraf Çekme Sanatı Android Cihazlarla Mümkün Mü?

Akıllı telefonlar günlük hayatımızda olmazsa olmazlardan, artık eskiden fotoğraf makinası , müzik çalar gibi cihazların tüm özelliklerini cep telefonlarımızda bulmamız mümkün, peki bu cihazlarla en iyi şekilde fotoğraf nasıl çekilir, en iyi fotoğraf ayarları nasıl yapılır gibi sorularımızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Diyelim ki, bir geziye çıktınız, tatile gittiniz eski dijital veya manuel fotoğraf makinalarınızı eskisi gibi taşımak zor geliyor ve tüm anılarımızı cep telefonlarımızın kamerası ile ölümsüzleştirmeye çalışıyoruz fakat çektiğimiz fotoğraflar dijital fotoğraf makinası gibi mükemmel gözükmüyor ve bu da canımızı sıkıyor ise, yazımız tam size göre.

Madde madde Akıllı Telefonlarla En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir ? anlatacağım.

  • Işığa dikkat edelim

Karanlık veya az ışıklı bir ortamda fotoğraf çekeceksek, telefonumuzun flash ayarını açmak daha net ve güzel fotoğraf çekmemize olanak sağlayacaktır.

  • Kameranızın lensini temizleyin. 

Lensiniz kirlenmiş veya tozlanmış olabilir veya parmak izi oluşmuş olabilir, lensinizi temizlemek daha net fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır. Bunun için lcd bilgisayar ekranı silmek için kullandığınız ekran temizleme bezleri var ise bu bezlerle veya gözlük temizleme bezlerinden yararlanabilirsiniz. Lensinizi temizler iken fazla zorlamadan hafif hareketler ile temizlemeniz gerekmektedir. Dikkatli silmez iseniz lensiniz çizilebilir.

  • Zoom Yapmayın

Telefonunuzda yer alan kamera ayarlarında yakınlaştırma ile fotoğraf çekmeyiniz. Zira bu şekilde çekilen fotoğrafların kalitesi her zoom yaptığınızda düşecektir. Bunun için dijital zoom yapmaktan kaçınınız.

  • Her zaman Flashlı Çekim Yapmayınız

Fotoğraf çektiğiniz ortamda yeteri kadar ışık var ise, bir de siz flashlı çekim yaparsanız fotoğrafınız aşırı parlak çıkacak ve kötü bir görüntü oluşacaktır. Bunun için kamera ayarlarınızda mevcut olan hdr on (zengin ton), beyaz dengesi, ISO ayarlamalarını yapmanız daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

Kaliteli fotoğraf çekmek için ise mümkün olduğu kadar cihazınızın fotoğraflarınızı en büyük boy ve en yüksek çözünürlükte çekmeye özen gösterin. Bu şekilde daha net fotoğraflar çekebileceksiniz.

  • Beyaz Dengesi AWB ayarı yapın.

Akıllı telefonlarda kamera ayarlarında ortama göre beyaz dengesi ayarlaması yapmanız daha iyi bir fotoğraf için gereklidir.

Bu ayarlar Otomatik (Auto),Ampül (Tungsten),Floresan (Fluorescent),Gün Işığı (Daylight), Bulutlu (Cloudy) gibi ayarları ortama göre ayarlayınız.

Eğer cihazınızın kamera uygulamasında yeteri kadar ayar yok ise, size android google play platformunda en iyi kamera uygulaması olan Camera ZOOM FX uygulamasını kullanmanızı önermekteyiz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat