• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mobil Veri İnternet Sorunu ve Çözümü

Mobil Veri İnternet Sorunu ve Çözümü

Mobil Veri İnternet Sorunu ve Çözümü Nasıl Yapılır? Mobil Veri Açılmıyor Hatası, Mobil Veri Simgesi Gelmiyor Hatası ve Çözümü Nelerdir?

Android cihaz kullanıcıları zaman zaman mobil veri internet bağlantı sorunları yaşayabilmektedir. Wifi üzerinden internete bağlanabilmekte iken, mobil şebeke üzerinden internete girememektedirler.

Mobil Veri internet bağlantı sorunu hatası ve çözümü için uygulanacak adımları yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu sorunun meydana gelmesinde başlıca etkenler ve yapmanız gereken işlemleri yazımızda anlatılan şekilde yaptığınız taktirde sorunuz kesin olarak çözülecektir.

Mobil Veri İnternet Bağlantısı Sorunu ve Çözüm Yolları

  • İlk önce kontrol etmeniz gereken nokta, internet kotanız ve internetinizin operatör tarafından kullanıma açık olup olmadığının kullandığınız operatör müşteri hizmetlerini arayarak teyit etmeniz gerekmektedir.
  • İnternet paketiniz var ise, cihazınızın internet apn ayarlarının olup olmadığını kontrol ederek, Erişim Noktası Ayarlarını eksiksiz olarak girmek olacaktır.

Bu ayar cihazınızın Ayarlar-Bağlantılar veya Kablosuz Bağlantılar-Mobil Veri veya Mobil Ağlar-Erişim Noktası Adları ekranından yapılacaktır.

*** Turkcell Erişim Noktası Ayarları için; Yeni Apn kısmından Ekle işlemini seçiyoruz.

Ad : TURKCELL INTERNET

APN : internet

Proxy :

Bağlantı noktası :

Kullanıcı adı :

Parola :

Sunucu :

MMSC :

MMS proxy’si :

MMS bağ. nokt. :

MMS protokolü : WAP 2.0

MCC : 286

MNC : 02

Kimlik doğrulama türü : Yok (ya da PAP veya CHAP seçiniz)

APN tipi : default

*** Vodafone Erişim Noktası Ayarları için; Yeni Apn kısmından Ekle işlemini seçiyoruz.

Ad : Vodafone Internet

APN : internet

Proxy :

Bağlantı noktası :

Kullanıcı adı : vodafone

Parola : vodafone

Sunucu :

MMSC :

MMS proxy’si :

MMS bağ. nokt. :

MMS protokolü : WAP 2.0

MCC : 286

MNC : 02

Kimlik doğrulama türü : Yok (ya da PAP veya CHAP seçiniz)

APN tipi : default

*** Avea Türk Telekom Erişim Noktası Ayarları Yeni Apn kısmından Ekle işlemini seçiyoruz.

İsim: AVEA INTERNET

APN: internet

Proxy: Ayarlı değil

Bağlantı noktası: Ayarlı değil

Kullanıcı adı: Ayarlı değil

Şifre: Ayarlı değil

Sunucu: Ayarlı değil

MMSC: Ayarlı değil

MMS proxy: Ayarlı değil

MMS portu: Ayarlı değil

MCC: 286

MNC: 03

Kimlik denetimi tipi: Hiçbiri

APN türü: internet

APN protokolü: IPv4

Seçenekler / Kaydet

  • Erişim Noktası Apn Ayarlarını da cihazınızda doğru olarak yapılandırılmış ise, cihazınızda Güç Tasarrufu modunun etkin olup olmadığını kontrol ederek, güç tasarrufu modunu devre dışı bırakmanız olacaktır. Bazı cihazlarda otomatik güç tasarrufu ayarlarında internete sadece wifi üzerinden giriş yap mevcut olduğundan güç tasarrufunu devre dışı bıraktığınızda mobil şekebe üzerinden internete giriş yapabileceksiniz.
  • İnternet paketinizin sadece facebook twitter paketi olup olmadığı bilmeniz gerekmektedir. Bu paketlerde sadece sosyal ağlara giriş yapabilir, farklı bir internet paketiniz yok ise internette gezinemezsiniz.
  • Bulunduğunuz ortamda 3G veya 4G çekmiyorsa Ayarlar-Bağlantılar-Mobil Veri-Şebeke Modu ayarını LTE/3G/2G otomatik bağlantı seçeneğini işaretleyiniz.
  • Son olarak Ayarlar-Veri Kullanımı bölümüne girip, veri kullanımı sınırı etkin mi kontrol etmelisiniz. Mobil veri sınırı etkin ise devre dışı bırakınız. Bu menüden isterseniz internet kotanızın bitmesine yakın cihazınızın size uyarı vermesini ve internete girişi engellemesini sağlayabilirsiniz.

En sık karşılaşılan Mobil Veri İnternet Sorunlarının çözüm yollarını yazımızda anlatmaya çalıştık. Mobil veri sorunuza çözüm olmasını ümit ediyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat