• DOLAR
  4,8147
  % 0,19
 • EURO
  5,6045
  % -0,03
 • ALTIN
  189,6644
  % -0,19
 • BIST
  91.629,55
  % 2,10
Sağlık Lisans Tamamlama Üst Öğrenim Sayılır Mı?

Sağlık Lisans Tamamlama Üst Öğrenim Sayılır Mı?

Sağlık Lisans Tamamlama Üst Öğrenim Sayılır Mı? Lisans Tamamlama Üst Öğrenim Sayılacak Mı? Lisans Tamamlama Maaşa Etki Edecek Mi? gibi soruların cevabı 2015 yılında YÖK’ün sağlık alanında bir önlisans bölümü bitirmeleri halinde okuyacakları lisans tamamlama bölümlerini bitirdikten sonra merak ettikleri soruların başında geliyordu.

Lisans Tamamlama Üst Öğrenim

Fakat Lisans Tamamlama yapan bir kişinin YÖK’e vermiş olduğu bir dilekçeye verilen cevap ile binlerce lisans tamamlama okuyan kişileri baya üzecek bir cevap yazdı. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının vermiş olduğu cevaba göre Lisans Tamamlama hakkı verilen klavuzda yer alan farklı alanlardaki bölümlere yakın alan tekabül edeceğine fakat üst öğrenim sayılmayacağına karar verilmiştir.

Güncel Sağlık Personeli Üst Öğrenim Sayılan Bölümler Yeni Liste başlıklı yazımızda Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu Bakanlığa bağlı hastanelere yeni bir yazı göndermiş olup, ilgili listede yer alan bölümleri bitiren sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan personelin bitirmiş olduğu öğrenimin, bulunduğu hizmet sınıfına atanabilecek bir kadroya karşılık gelmesi halinde, o sınıfın gerektirdiği zam ve tazminatları alabileceğine dair bir üst yazı yayımlamıştır. İlgili yazımız için Tıklayınız.

Sonuç olarak Lisans Tamamlama Üst Öğrenim yazımızda YÖK’ün vermiş olduğu cevaba göre kişi sağlık önlisans programına karşılık okuyacağı lisans tamamlama programları bitirmiş olduğu önlisans proğramına en yakın programlar olduğu için bu bölümlerin tamamının üst öğrenim sayılmayacağı belirtilmiştir. Siz de sağlık lisans tamamlama tercih işlemi yaparken bitirmiş olduğunuz önlisans programına en yakın üst öğrenim sayılan veya sayılabilecek programları tercih etmeniz ilerleyen yıllarda yararınıza olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

50 yorum

 1. İyi günler sayın hocam , son 2-3 gündür saglıkta lisans tamamlamada zam ve tazminatla ilgili memurlar.net ve personelsaglık.net sitelerinde saglık bakanlıgı yönetim hizmetleri dr ismail kartal ın 81 il saglık müdürlüğüne gönderilmiş bir yazı var. Bu yazıyı inceleyebilirmisiniz. Yazıya göre bütün sağlık lisans tamamalama bölümlerinin üst öğrenim sayılmasa bile üst öğrenimin getirdiği tüm zam ve tazminatlardan faydalandırımasını yazmıs ve bakanlığa bağlı tüm müdürlüklere göndermiş. Bu yazı eğer doğruysa üst öğrenim okumaya gerek yok yeterki sağlık hizmetleri sınıfında bir bölümü bitirmesiyeterli ama bana pek inandırıcı gelmedi.Ben daha önce size sormuştum sağlık yönetimi çıkmıştı bana tıbbi lab mezunuyum üst öğrenim sayılmadığı için faydasının sadece 2 yan alırsınız demiştiniz.Bende kayıt yaptırmadım üst ögrenim sayılan biyolojiyi okuyacağım.Eğer bu yazı gercekse görüşünüz nedir insanları yanlışmı yönlendiriyorlar Tesekkürler…

  • İyi günler Ahmet Bey, ilgili yazıyı daha önce inceledim. Uygulamada şu an kurumlar arasında bilgi kirliliği mevcut. Yazıda yer alan listedeki herhangi bir önlisans veya lisans programlarını bitirenler zam ve tazminat hakkından yararlanabilir ifadesi mevcut ve bu yazı kamu hastanelerine gelmedi.
   Benim fikrim ilerleyen aylarda konu daha da netlik kazanacaktır. Yanlış yönlendirme olmasın siz yine de biyoloji bölümü okuyunuz. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Sayın hocam öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler.Zaten sağlık bakanlığının yeni yazısı maliye bakanlığının 17.03.2014 tarihli görüş bildiren yazısına göre yazılmış.Fakat 2 yıl sonra sağlık bakanlıgının bu yazıyı degerlendirerek yeni yazı yayınlamasıda ilginç geldi acaba gerçekte böyle bir yazı yokmu?

  • İyi günler Ahmet Bey, yazı yeni yayınlandı fakat kamu hastanelerine böyle bir yazı gelmedi. Yazıya göre listedeki bölümleri bitirenler zam ve tazminat hakkından yararlanabilir. Emin olmak için bir de kamu hastanelerinden görüş almak gerekiyor işleyiş nasıl olacak diye. Ileriki zamanlarda siz ziyaretçilerimiz için bir dilekçe göndereceğim. Gelen cevaba göre hareket etmek daha mantıklı.

 3. merhabalar.Ben açık öğretim fakültesi laborant ve veteriner sağlık mezunuyum. lisans tamamlama bçlümüne kayıt yaptırmak istiyorum. bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? acil yardım bölümü eğitimlerini nerden alacağım? bilgilendirir misiniz lütfen.

  • İyi günler Tuba Hanım, Lisans Tamamlama başvuru işlemleri Temmuz Ağustos gibi YÖK tarafından açıklanacak ve tercih işlemleri YÖK’ün internet sitesinden alınacaktır. Eğitimler tercih ettiğiniz üniversiteye göre uzaktan veya örgün olarak olacaktır.
   Geçen yıl YÖK ilgili sağlık lisans tamamlama duyurusunu 23 Temmuz 2015’de yayımlamıştı.

 4. Sayın hocam son Zaman’larda geçmişte bitirilmiş bölümlerle ilgili kazanılmış hakların geri alınacağı yönünde haberler var bilginiz varmi.ben anestezi teknisyenligi bitirdim üstüne laboratuvar veterinerlik önlisans okudum maaş ve dereceme etki yaptı kazanılmış Hakkı’n geri alınması olabilirmi teşekkürler.

 5. İyi günler sağlık alanında lisans tamamlama ile ilgili haberlerinizi okudum fakat bu yazınızı pek anlayamadım.ben bu sene yaşlı bakımı bölümünden mezun oldum mezuniyet tarihim uyuşur ve tercih verirsem örneğin fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne tercih verip yerleşirsem ben bu bölümün mezunu olmayacak mıyım yaşlı bakım mezunu olarak mı kalacağım?şimdiden ilginize teşekkürler.

 6. merhabalar ben tıbbi dökümantasyon mezunuyum sağlık işletmeciliği lisans tamamlama bölümü bu sene bizlerde kayıt yapabilecekmiyiz sabırsızlıkla cevabınızı bekliyor olacaz tüm arkadaşlarımla teşekkür ederim şimdiden

  • Iyi günler Bahar Hanım, bu sene büyük ihtimalle lisans tamamlama verilecektir. Sosyal Hizmet, Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümleri muhtemel lisans tamamlama yapacağınız bölümler olacaktır.

 7. Mrb sayın admin anestezi mezunuyum ve gecen seneki lisans tamamlama tercihimde acıkögretim sosyal hizmet uzmanlıgına yerleştim bu sene lisans tamamlamayla tekrar tercih yapabilir miyim baska bir bölüm için…örgün eğitime tercih yapmak istiyorum ..diğer bir sorum daha olacak lisans tamamlama ile örgün eğitim e yerleşen arkadaşlar üniversitelerce kabul edilmemiş bu bilgi doğru mu doğru ise hangi üniversiteler bunlar bilgi vermeniz mümkün mü

  • Iyi günler tekrar tercih etme bilgisi bu seneki lisans tamamlama başvuru şartları açıklandığında tam olarak belli olur. YÖK’ün duyurusunu beklememiz gerekmektedir. Diğer sorunuz ile ilgili bir bilgi sahibi değiliz. Bunun nedenini YÖK’e bir dilekçe yazarak veya bilgi edinme başvurusu yaparak öğrenebilirsiniz, siz değerli ziyaretcilerimizi bilgimiz olmayan konularda yanlış bilgilendirmek istemeyiz.

 8. ii günler radyoloji teknıkerı olarak kamuda calısıyorum.aynı zamanda tıbbı lab. mezunuyum egıtım durumu yapmak için tıbbı lab. dıplomamam ıle lısans tamamlama ıle bıyolojı orgun okumak ıstıyorum . sizce bıyolojı okumam maas emeklılık ve kıdeme etkısı olabılır mı tesekkurler sımdıden

 9. bn ön lisans tıbbı laboratuvar mezunuyum saglık bakalıgında calsıyorum. gecen sene dgs ile molekuler bıyolojı ve genetık bölumune yerlestım ama biyokımya yazmak istiyorum lisans tamamlamadan. bnm sırum şu biyokımya bnm üst ögrenımım mı ? okudugum zamn tum haklardan faydakanabılıyormuyum ve ıkıncı bır ögrenim durumu tayini hakkım var mı. saygıalrımla 🙂

 10. merhaba hocam ben 2 yıllık laboratuvar mezunuyum sağlık personeliyim lisans tamamlama yaptığım zaman önlisans diplomam iptal olur mu?

 11. merhaba önlisans radyoloji mezunuyum örgün eğitim fizik tercih edebiliyorum.Bulunduğum ilde fizik bölümü var farklı bir ilde örgün fizik eğitimi alabilirmiyim ve tayin durumu nasıl olur?

   • meraba hocam radyoloji teknıkeriyim. lisans tamamlamadan baska bir ildeki fizik bolumune yerleştim tayin talebim saglıkla ılgılı bır bolum olmadıgı gerekcesıyle reddedildi. ama 2016 da samsunda aynı durumu yasayıp dava acan bırı davayı kazanıp tayin edildi. ne yapmamı öneriyorsunuz şimdiden teşekkur ederim

 12. Merhabalar ben sağlıkta lisans tamamlamada acil yardım ve afet yön bölümüne yerleştim fakat üst öğrenim sayılmadığını öğrendim ileride sayılırmı okuyup okumamakta kararsızız teşekkür ederiz

 13. mrb..önlisans sağlık teknikerliği programından mezunum..karşılık olarak hemşirelik lisans tamamlama getirilmiş..halen çalışıyorum..mali açıdan bu programı bitirmek yarar sağlayacakmıdır acaba tşk…

 14. Tibbi dokümantasyon bölüm mezunuyum daha önce işletme lisans tamamladım şu an sağlık yönetimi tamamlama getirildi bana maaş farkı yada başka bir faydası olurmi

 15. Ben sağlıkta lisans tamamlama da kimya bölümüne yerleştim. Tayin hakkım var mı? Gecen yil fizik bölümünden dolayı tayin hakki verilmeyen kişi mahkeme sonucu ile tayin oluyor bu emsal karar kimya için de geçerli olur mu teşekkür ederim

 16. Merhaba ben ilk ve acil yardım mezunuyum ve sağlık yönetimini uzaktan lisans tamamlama yapacam fakat bu üst öğrenim sayılıyor mu ve maaşa yansır mı?

 17. Öncelikle tek tek cevap verdiğiniz için sağolun.
  Ben saglik lisesi hemşirelik mezunuyum halk sağliğinda toplum sağliği teknisyeni kadrosundayim.
  Aöf 4 yıllık sağlik yönetimi okuyorum. 3 yıllık memurum. 11/2 den kaça düşerim bitirince?

 18. gerçekten çok yararlı bir içerik olmuş teşekkür ederim. aklımda olan sorulara cevap alabildim.

 19. Att’ler için acil durum ve afet yönetimi önlisans bölümü üst öğrenim sayılır mı? Acil yardım ve afet yönetimi lisans bölümü üst öğrenim sayılıyormuş. Bu iki bölüm arasında hiç fark yok ki… Birisi önlisans birisi lisans tek fark bu.

  • 2 yillik bolumunuz diploma da saglik tekikeri olarak gecer ise Saglik hizmetleri yuksek okulu ise sayilir. Diger turlu onlisans sayilmaz.

 20. Henüz diplomaları ne yazdığı hakkında bilgimiz yok ama bu okula girerken üst öğrenim sayılıyor diye başladık.kesin bir bilgiye sahip olan yokmu?

 21. Son yayinlanan üst ogrenimlerle ilgili yaziyi okudum fakat hiçbir sey anlamis degilim.Neden Acil durum ve afet yönetimi bölumu ust ogrenim sayilmiyor.Ve lisans tamamlamada gecen Acil Yardim önlisans programinin icerigi nedir? Arastiriyorm ya ilk ve acil yardim cikiyor ama o ayri bir bolum ya da acil durum ve afet yönetmi bolumu cikiyor.

 22. Kolay gelsin ben hemşire olarak çalışıyorum önlisans ilk ve acil yardım bitirdim… Moleküler biyoloji ve genetik yazarsam eğitim durumu tayini yapılırmı

 23. Mrblar hocam Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik mezunuyum lisans tamamlama olarak Sağlık Yönetimi’ni Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakultesinde okuyorum sağlık Yönetimi bitirince maaşima artış sağlar mi bide derece /kıdem farkı olur mu?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM