• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Ağız Kokusu Kabusunuz Olmasın? Ağız Kokusuna Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Ağız kokusu toplumumuzda fazla sık görülen ve kişinin sosyal hayatını da etkileyen birçok bambaşka sebeplere dayalı bir problemdir.

Ağız içerisindeki bakteriler yemek kalıntılarıyla birleşerek ağız kokusuna sebep olurlar, insan nefesinde çoğu kimyasal madde bulunur ve bu kimyasal maddelerin birçok akciğerlerden ağza içten gelir ve nefes alıp-verme sırasında kötü bir nefes kokusu oluşur. Her bireyde sabahleyin birincil uyandığında ağız kokusu görülebilir.

 

Bu olağan sayılabilecek bir durumdur. Ağız kokusu sorunu yaşamış kişiler, sosyal hayatlarında değişik sorunlar yaşarlar, insanlarla yakın mesafede diyalog kuramama, aralıksız ağzını eliyle kapatma gibi negatif hareketlerin devamında kişi, kendini sosyal hayattan soyutlamaya başlar. Ağız kokusunun sebepleri ağız içi kaynaklı olabileceği gibi sistemik sebepler kaynaklı da olabilmektedir, Ağız içi kaynaklı olan ağız kokusu diş eti problemlerinden,diş taşlarından,derin çürüklerden,sürememiş 20 yaş dişlerinden kaynaklanabilmektedir, Sürememiş 20 yaş dişleri etraflarında bir cep meydana getirirler. Zamanla buraya besin birikmesi ve de iyi temizlenememesi nedeniyle ağız kokusu meydana gelebilmektedir.Yetersiz diş fırçalama veya hiç fırçalamama da bakteri birikimiyle ağız kokusuna sebep olmaktadır.Genelde birçok hastalarımızın unutabildiği dil üstü de plak birikimi için kullanışlı bir bölgedir. Dil üstünün, diş fırçaların arkasındaki dil fırçalayıcı kısımlarla veya özel dil fırçalayan ajanlarla temizlenmesi gerekmektedir.İyi temizlenemeyen köprü ve de protezlerin aşağı besin birikimiyle de ağız kokusu oluşabilmektedir.Uzun zaman aç kalmak ve de diet yerine getirmek da ağzı kokusuna sebep olmaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir ?

Sistemik sebepli ağız kokusu ise;

* Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda

* Şeker hastalığında(aseton kokusu)

* Böbrek yetmezliği

* Karaciğer yetmezliği

* Metabolizma bozuklukları

* Mide rahatsızlıkları

* Yemek Yemek borusu problemleri kaynaklı olabilmektedir,

Ağız kokusunun önlenmesi tabiki de mümkündür. Ilk Önce ağız kokusunun saptama edilip,etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğim sebepler bu etkenlerden bazıları olabilir. Düzenli diş fırçalamadık sık su tüketimi(ağzın kurumasını engeller),uzun süre aç kalmama, gargara kullanımı,yardımcı ajanların(diş iplarayüz fırçası,köprü altı temizleyicisi) kullanımı, tükürük salgısını artıracak sakız kullanımı(mümkünse şekersiz),yoğurt tüketimi(içerisindeki probiyotikler tamamen),tarçın veya karanfil tüketimi,burundan nefes alma(ağzın kuruması önlenir),sigara veya alkol kullanmama ağız kokusunu gidermek için uygulanabilir. Bütün bu tedavilerden sonradan hastalarda ağız kokusu olmamasına rağmen hastalar ağız kokusu olduğunu düşünmekte ve de hissetmektedirler.Bu hastalar halitofobi teşhisi konulan hastalardır ve de psikiyatristlerden takviye edinmek gereklidir. Sağlıklı dişler,mutlu gülüşler dileriz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat