• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Android Custom Rom Yükleme Rehberi

Android Custom Rom Yükleme Rehberi

Android Custom Rom Yükleme Rehberi

Android işletim sistemi kurulu bir cep telefonu kullanıcısı iseniz, orijinal rom kullanmaktan sıkıldıysanız, android geliştiricilerin hazırlamış olduğu sade custom romları telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Bu romların tercih sebebi, farklı cihazlarda var olan uygulama ve özelliklerin cihazınızda çalışmasını sağlamak, çok sayıda gereksiz olarak telefon hafızasında yer tutan uygulamaları kaldırmak, root yetkisine sahip rom kullanmak gibi bir sürü özellik sayılabilir. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için geliştiriciler istenilen özelliği ekleyip, çıkarabilirler ve bu yapılan işlemler sonucu oluşan dosyalara rom adı verilmektedir.

Custom Rom yükleme işlemini pek fazla kişi bilmez yada gerek duymazlar. Custom rom yükleme işlemini yapmak için mesela cihaz üreticileri genelde yüksek modellerine güncelleme sunmaktadır. Güncelleme almayan ya da güncellemeyi beklemek istemeyen kullanıcılar custom romlara yönelmektedirler.

NOT:  Lütfen root ve rom hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar işleme başlamadan önce telefonunuzu brick yapabileceklerini unutmamalıdır.

UYARI: MDUMAN.NET cihazınızda her türlü oluşabilecek sorunlardan mesul değildir.  Bu işlemi yaparken cihazınızın garanti dışı kalacağını unutmayınız.

Android Custom Rom Yükleme İşlemleri

 

  • İlk önce cihazınıza root yetkisi kazandırmış olmanız gerekiyor. Eğer cihazınız rootlu değilse ilk önce yapacağınız işlem cihazınızı rootlamak olacaktır. Bunun için google da cihazınızın modelini ve sürüm numarasın yazıp yanına root yazarsanız ilgili işleme googledan ulaşabilirsiniz. Örnek: i9500 4.4.2 root işlemi gibi.
  • Root işlemini yaptıysanız, sonraki işlem cihazınıza özel Recovery Mod yüklemesini yapmak. Bu işlemi de aynı şekilde cihaz modeli ve sürümü yazarak cwm yükleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  • Telefonunuza Root ve cwm kurulumlarını yaptıktan sonra sıra geldi  internetten indirdiğiniz custom rom dosyasını telefonunuza kurma işleminde.

 

NOT: Bu işleme başlamadan önce android rom yedekleme işlemini yapınız. Android Rom Yedeği Alma Resimli Anlatım konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

  • İnternetten indirdiğiniz rom dosyasını zip halinde arşivden çıkarmadan telefon hafızasına atınız.
  • Sonra telefonunuzu kapatıp, cwm recovery modu açınız. Genelde Home+Power+Ses Açma tuşlarına basılı iken açılır. Telefon modeline göre değişiklik gösterebilir.
  • Recovery Modu açtıysanız, wipe data/ factory reset işlemini yapınız.
  • Install zip from sdcard menüsünden indirmiş olduğunuz zip halindeki dosyayı bulup, zip dosyasını seçiniz. İşlem bitene kadar bekleyiniz. İşlem bittiğinde reboot system now seçeneği ile telefonunuzun yeniden başlatınız. Yaklaşık olarak 5-7 dk sonra telefonunuz açılıp, yeni custom romu kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Takıldığınız yerlerde yorum kısmından ya da iletişim kısmından site yöneticisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Note 3 Neo Root Yapma başlıklı makalemizde Samsung Note 3 Neo Root Yetkisi kazandırma işlemi anlatılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat