• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Araç Trafikten Çekme İşlemi ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç Trafikten Çekme İşlemi ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç Trafikten Çekme İşlemi ve Sorgulaması Nasıl Yapılır? Trafikten Düşme Sorgulama, Online Trafikten Çekme Sorgulama, Araç Trafikten Çekme Sorgulama Ekranı

Araç Trafikten Çekme İşlemi Aracınız kaza sonrası pert, arıza vb. durumlarında kullanamayacağınız durumlarda vergi, ceza işlememesi, zorunlu trafik sigortası yıllık vergi gibi işlemlerden kurtulmak için trafikten çekme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Peki motorlu taşıt vergisi (MTV) ve trafik cezası uygulanmaması için trafikten araç çekme ve çekilen aracın vergi dairesinden düşümü yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebiliriz bu yazımızda sizlere bunları anlatmaya çalışacağım.

Araç Trafikten Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Trafikten Çekme Belgesi Gerekli İşlem ve Evraklar

  • Plakalar
  • Aracın Ruhsatı
  • 2 Adet EK-1 Formu (Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu) Şoförler Odasından veya sigorta acentelerinden temin edebilirsiniz.
  • Borcu Yoktur Kağıdı (Vergi Dairesinden alınacak)
  • Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne trafikten çekme yapmak için durumu anlatır Dilekçe

Otomobil, Motosiklet vb. Tüm motorlu Araçlara Trafikten Çekme Belgesi işlemi için herhangi bir ücret ödemesi yapılması gerekmemektedir.

Gerekli olan belge ve plakalar ile birlikte trafik tescil şube müdürlüğünden randevu alarak Çekme Belgeli Ruhsatınızı alabilirsiniz. Normalde trafikten düşümünü Trafik Şube Müdürlüğü vergi dairesi bildirip, düşümünü yapıyor fakat beklemek istemiyorsanız; Ek-1 formunun Aslı Gibidir kopyasını alıp, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine kendiniz teslim edebilir işinizi hızlandırabilirsiniz.

Trafikten Çekilen Aracın Vergi Dairesinden Düşümünü Sorgulama işlemi için ise sizlere birkaç püf noktası anlatacağım, maalesef sorgulama ekranı yok fakat anlamanın birkaç yöntemi var.

İlk önce aracın plaka tescil tarihi ve kimlik numaranız ile İnternet Vergi Dairesi Motorlu Taşıt Vergi Sorgulama ve Ödeme ekranına giriniz.

Vergi Dairesi Araç Trafikten Çekme Sorgulama

Buradaki açılan ekrana istenilen bilgileri doğru girdiğiniz halde “Girdiğiniz bilgilere ait herhangi bir araç bulunamadı” hatası alıyorsanız aracınız vergi dairesi tarafından trafikten düşme işlemi tamamlanmış demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat