• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yıllık İzin Döner Sermaye Kesintisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yıllık İzin Döner Sermaye Kesintisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yıllık izin döner sermaye kesintisi ile ilgili 4.Dönem Toplu Sözleşme hükümlerine göre ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde çalışan tüm personelin ek ödeme hesaplaması ilgili dönemde kullanılan 5 günlük yıllık izin sürelerinde herhangi bir kesintiye uğramayacaktır. Ayda 5 gün yılda toplam 12 gün yıllık izin kullanan personelin döner sermaye ek ödemelerinde kesinti yapılmayacaktır.

Not: Sadece yıllık izin kullanımında dönersermaye kesintisi olmaz. Mazeret izni, babalık izni, refakatçi izni, hastalık izni, rapor alınması gibi durumlarda dönersermaye performans ödemeniz kesintiye tabi tutulmaktadır. Yılda toplam 12 gün ayda en fazla 5 gün yıllık izin kullanmanız durumunda dönersermaye performans ödemeniz kesintiye uğramaz. Örnek verirsek; Ocak ayında 5 gün Mart ayında 5 gün Haziran ayında 2 gün izin kullanırsanız performans ödemenizde kesinti olmaz. Sonraki izin kullanımlarınızda kesinti olur.

Yıllık İzin Döner Sermaye Kesintisi Hesaplaması 

Örneğin: Dahiliye Servisinde çalışan ve aynı ay içinde 15 gün yıllık izin kullanan bir hemşirenin aktif çalışma gün katsayısı hesaplanırken 5 gün almış olduğu yıllık izin çalışılmış kabul edilecek ve aktif çalışma gün katsayısı 15 günlük izin – 5 günlük çalışılmış sayılacak gün=10 gün çalışılmamış gün. hesabı üzerinden 30-10=20 gün çalışılmış gün hesabı baz alınıp ilgili ayın döner sermaye hesaplaması yapılacaktır.

Aktif Çalışma Gün Katsayısı= 20/30=0,66 olacaktır.

Söz konusu hemşirenin ek ödemesi hesaplanırken 0,66 aktif çalışma gün katsayısı üzerinden ve 0,55 hizmet kadro unvan katsayısı üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Aynı şekilde Devlet Hastanesinin acil servisinde çalışan bir pratisyen tabip 25 gün çalışıp 5 gün izin kullanmış ise; acil servis için öngörülen 1,40 kadro unvan katsayısı üzerinden ek ödeme yapılacak olup, 5 gün izni çalışılmış kabul edilecektir.

Sonuç olarak aynı ay içinde 5 günden fazla izin almak döner sermaye kesintisine yol açacaktır. Yıllık izin döner sermaye kesintisi, İkinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde çalışan personel toplam 12 gün olan bu çalışmış sayılan izin günlerini aynı ay içerisinde 5 veya daha az olarak kullanır ise döner sermaye kesintisine uğramayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat