2017-2018 Sağlık Lisans Tamamlama Başvuru ve Tercih İşlemleri Yök Duyurusu Yayımlandı (24.07.2017)

Lisans Tamamlama Tercih Sonuçları Açıklandı.
Paylaş
 

2017-2018 Sağlık Lisans Tamamlama Başvuru ve Tercih İşlemleri Yök Duyurusu Yayımlandı (24.07.2017)

Sağlık Lisans Tamamlama başvuru ve tercih işlemlerine ilişkin başvurular 24.07.2017 ile 04.08.2017 tarihleri arasında Yök tarafından E-Devlet internet sitesi üzerinden alınmaya başlanacaktır.

Bu sene de 19.11.2014 tarihinden sonraki önlisans mezunları için herhangi bir düzenleme bulunmamakta, 19.11.2014 ve öncesi önlisans mezunu adaylar Sağlık Lisans Tamamlama’ya başvurabileceklerdir.

Sağlık Alanında Lisans Tamamlama (24.07.2017)

Bilindiği üzere, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun Geçici 69. maddesinde “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.” hükmü bulunmaktadır.

Söz konusu hüküm uyarınca;

1. Başkanlığımızca belirlenen sağlık önlisans programlarından 19.11.2014 tarihinden önce mezun olan adaylar 2017 Sağlık Lisans Tamamlamaya başvurabilmektedir.

2. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için Sağlık Lisans Tamamlama Programına ilişkin başvuru ve tercih işlemleri 24/07/2017 (Saat:14:00) – 04/08/2017 (Saat:17:00) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacaktır.

3. Başvuru sırasında, adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen “4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliği” tablosunu esas almaları gerekmektedir. Eşdeğerlik Tablolarına ulaşmak için tıklayınız.

4. Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecektir.

5. Yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamalarının 2 ile çarpılarak elde edilen puanlara göre sıralanarak yapılacaktır. Sağlık Lisans Tamamlama kapsamında 2016 yılında kayıt yaptıran ve halen öğrenci olan adayların bu yıl başvurmaları halinde ise ön lisans not ortalamaları 1 ile çarpılarak yerleştirme işlemine alınacaktır.

6. Yerleştirme işlemleri adayların beyanı üzerinden yapıldığından, kayıt sırasında adayların mezuniyet tarihi, diploma ve mezuniyet not ortalamalarının yerleştikleri üniversite tarafından kontrol edilerek kayıtları yapılacak, kendine avantaj sağlamak suretiyle yanlış beyan veren adaylar yerleştirmeden doğan haklarını kaybedeceklerdir.

7. Sağlık alanında lisans tamamlama programları, her yıl katkı payı ve öğrenim ücretine ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararında yer almadığından adaylar söz konusu lisans programlarına ilişkin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretini ödeyeceklerdir.

19.11.2014 tarihinden önce mezun olunan Sağlık Önlisans Programlarının Lisans Tamamlama Yapabilecekleri Lisans Programları için tıklayınız.

2017 Sağlık Alanında Lisans Tamamlama Kontenjanları için tıklayınız.

2017 Sağlık Alanında Lisans Tamamlama Programı (SLT) Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

2017 Sağlık Alanında Lisans Tamamlamaya başvurmak için tıklayınız.

 

Bu yazı 1332 kere okundu.
 • Site Yorum

34 adet yorum var.

 1. Hülagü dedi ki:

  Hocam kusura bakmayında anlamadığım nokta şu geçen senede 2014 mezunlarıydı bu senede 2014 mezunları bu sene 2015 lilere tanınması gerekmez mi bu hakları ?

  • mduman dedi ki:

   Kanunun yayımlandıği tarih 19.11.2014 degisiklik olmasi icin kanun degisikligi veya resmi bir yazı olması yani YÖK karar almasi gerekir.

 2. derya dedi ki:

  Çevre Koruma, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Çevre Koruma ve Kontrol Önlisans programlarına bu yıl da Sağlık Lisans Tamamlama hakkı tanınmadı

 3. derya dedi ki:

  Hocam “Çevre Koruma, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Çevre Koruma ve Kontrol Önlisans programlarına Sağlık Lisans Tamamlama hakkı verilmesi ile ilgili ne yapılmalı ? Dilekçeler verildi fakat olumlu bir gelişme görülmedi

 4. Emine dedi ki:

  Inşallah yıl sınırlaması kalkar ve Çocuk Gelişimi aof ya da uzaktan olur

 5. Ayşen dedi ki:

  Alan kontrolü yapılıyor mu acaba bu sene geçen sene zootekniye alakasız bölümler tercih yapıp kayıt yapamamışlardı ve yerleşemeyeler olmuştu

 6. Ayşen dedi ki:

  Yerleşememe durumunda ek yerleştirme yapılacak mi bu sene

 7. Gülay dedi ki:

  Lisans yerlestirmeyle başka bir ile örgün eğitime yerleşirsem eğitim durumu tayini isteyebilir miyim

 8. asya dedi ki:

  2014 yilinda saglik kurumlari isletmeciligi bolumunu tanamladim. Ama iki yillik yasli bakiminida orgun olarak 2016 yilinda bitirdim.simdi saglik kurumlari isletmeciliginden bu sene tercih yaparsam 2018 yilinda veya ileri zamanda yasli bakimi icin egerki yasa degisirse tercih yaparsam puan kesintisi olurmu.

 9. gülay dedi ki:

  farklı ilin örgün eğitimine yerleşip kayıt yaptıktan sonra bulunduğum ilin uzaktan eğitimine yatay geçiş yapabilir miyim ola ki tek tercihle bulunduğum ile yerleşememe durumum olduğu için

 10. kadriye dedi ki:

  Ergoterapi bolumu ankara disinda turkiyede hangi sehirlerde var

 11. Gamze dedi ki:

  ben 2014-2016 yaşlı bakım mezunuyum hocam üstelik bölüm birinciliğim ve okul üçüncülüğüm var. Bölümü tamamlayıp bu fırsatı değerlendirmek istiyorum neler yapabilirim? beslenme ve diyetetik istiyordum sinavla tamamlarim diyorsum ama simdi baktigimda goremedim, yardimci olursaniz sevinirim.. teekkurler.

 12. Ayşen dedi ki:

  Yerleştirme diploma notunun 2 ile çarpılarak yapılır deniyor başvuru sırasında biz mi diploma notumuzu iki ile çarpıp yazacaz yoksa biz diploma notumuzu girecez yök mu iki çarpıp yerleştirecek anlamadım

 13. Busra tugba dedi ki:

  2017 odyometri mezunuyum ve İstanbul üniversitesi odyolojiye yerleştim nasıl olabiliyor bu

 14. Tuğba dedi ki:

  2016 mezunuyum başvurumu yaptım yerleştirme sonuçları açıklandı Ankara üniversitesi sosyal hizmetler fakat 2016 mezunuyum olduğum için kayıt yaptıramıyormuyum üniversiteye gitmeme gerek var mı? Madem alınmıyor neden başvuruyu kabul ediyorlar

 15. Berra dedi ki:

  Merhabalar.önlisansı çalıştığımdan dolayı beş yılda bitirdim,lisans tamamlama hakkı etmeme engelmi

  • mduman dedi ki:

   Hayır bir engeli yok 19.11.2014 tarihinden önce lisans tamamlama için kabul edilebilecek önlisans programlarından mezun olmanız yeterlidir.

 16. Emine dedi ki:

  Merhaba lab vet mezunuyum 24 yillik hemsireyim.acil yardim afet yönetimi slt ile okuduğum taktirde maasimda ve emeklikigimde ne kadar ucret artisi olur.tesekkur ederim

 17. Berra dedi ki:

  Aöf önlisansı 4 yıldan fazla okuyanlar öğrencilik haklarından yararlanamaz diye bir yazı var.Lisans tamamlama hakkımız olmayacakmış?2007 mezunuyum

 18. Mine dedi ki:

  Merhabalar ben odymetri mezunuyum gelecek yılda açılacak mı lisans tamamlama yine acaba tercihleri kaçırdım da birde bölüm birincisi olarak mezun oldum avantajı varmı puan olarak acaba şimdiden teşekkürler

Bir yorum bırak

Site İçi Arama
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM