• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım ?

Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım ?

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması halinde ilk olarak ne yapmanız gerektiğini makalemizde anlatacağız.

Telefonum çalındı ne yapmalıyım ?

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda ilk olarak Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu kayıp çalıntı ihbar hattını aramanız gerekmektedir. Sonra ise durumu adli makamlara bildirmeniz gerekmektedir. Telefonunuzun kaybolması veya çalınması, gasp edilmesi durumlarında ihbarda bulunmak için Bilgi ve İhbar Merkezi çağrı görevlisi sizden telefonunuzun imei numarası ile telefonda takılı mevcut sim kartın sahibinin kişisel bilgilerini teyit ettikten sonra işlem yapacaktır.

İhbar işlemini gerçekleştirdikten sonra telefonunuza her hangi bir sim kart takıldığında bile telefonunuz ile şebeke üzerinden iletişim kurulamayacak olup, cihazı açan kişinin ekranına “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz”  şeklinde uyarı mesajı gelecektir. Bu işlemi yapmakla cihazınızın elinize geçmesi kolaylaşacak olup, çalan kişi telefonunuzu kullanamayacaktır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kayıp çalıntı ihbarında bulunmak için 0312 294 94 94 nolu telefonu aramanız ve çıkan yetkili kişiye imei numaranız ve kimlik bilgilerinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. Bilgi ve İhbar Merkezi Çağrı Merkezi 7/24 saat hizmet vermektedir. Tabi burada önemli olan ihbarı yapan kişinin hat sahibi olması gerekmektedir.

İhbarda bulunduktan sonra ihbar işleminin onaylandığını sorgulamak için, imei numarası sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. İmei numaranızı telefonunuza ait garanti belgesi, telefon satın alırken aldığınız kutu veya fatura üzerinde yer almaktadır.

İmei Numarası Kayıp, Çalıntı imei Sorgulama

İmei sorguladığınızda sorgulama sonucu olarak ilk olarak çıkan mesaj çalıntı ihbarı yapılmış cihaz olarak çıkacak, ihbarınız doğrulandığında ise, sorgu sonucu çalıntı cihaz olarak değişecektir.

Bir önceki yazımız olan Mobil Uyumlu Web Sitesi Önemi başlıklı makalemizde google aramalarında seo açısından mobil uyumlu web sitelerinin önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Texnologiya forumu kripto pul qazanmaq kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat