Sağlık Lisans Tamamlama Sık Sorulan Soru ve Cevaplar Merak Edilen Sorular

Lisans Tamamlama Tercih Sonuçları Açıklandı.
Paylaş
 

Sağlık Lisans Tamamlama Sık Sorulan Soru ve Cevaplar Merak Edilen Sorular

 

YENİ!!! 24.07.2017 Tarihli DUYURU YENİ!!! 2017 Sağlık Lisans Tamamlama YÖK Duyurusu Yayımlandı. Tercih işlemleri ve başvuru şartları için yazımızı inceleyiniz. 

YÖK tarafından 13.07.2016 tarihinde 2016 Sağlık Lisans Tamamlama başvuru ve tercih işlemleri hakkında duyuru yayımladı. Duyuruya göre 19.11.2014 tarihinden sonra mezun olan önlisans mezunları sağlık lisans tamamlama başvurusu yapamayacaklar. 

2016 Sağlık Lisans Tamamlama Üniversite Bölüm ve Kontenjan Sayıları incelemek istiyorsanız tıklayın.

YÖK bu duyuru ile sağlık lisans tamamlama ile ilgili merak edilen soruları da bu duyuruda açıkladı. İşte merak edilen soru ve cevaplar;

(1) Sağlık Alanında Lisans Tamamlama Programına kimler başvurabilir?

19.11.2014 tarihinden önce Tablo-1’de belirtilen sağlık önlisans programlarından mezun olan adaylar programa başvuru hakkına sahiptirler.

(2) Başvurular nereye ve nasıl yapılmaktadır?

Yürütme Kurulu’nda belirlenen alanlara ilişkin kontenjanlar YÖK’ün resmi web sitesinde ilan edilir. Başkanlığımız resmi web sitesi üzerinden ilan edilen programlara başvurular sistem üzerinden beyana dayalı yapılmaktadır.

(3) Yerleştirme işlemleri nasıl olmaktadır?

Başvurusu alınan adaylar, tercihleri göz önüne alınarak önlisans mezuniyet alanı ve önlisans not ortalamasına göre merkezi sistemle yerleştirilir.

(4) SLT’ye başvurup bir lisans programına yerleştikten sonra önlisans diplomama ne olacak?

Adayın program kapsamında bir lisansa yerleşmiş olmasının, mevcut önlisans diplomalarının geçerliğine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

(5) Önlisans eğitimim sırasında aldığım derslerden lisans eğitimime başlamadan önce muaf tutulur muyum?

19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” 9 uncu maddesinde “Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hüküm uyarınca, ilgili fakülte yönetim kurulunca, öğrencilerin önlisans eğitiminde almış oldukları dersler göz önünde bulundurularak, öğrencilerin lisans programında almaları gereken derslere muafiyet verilebilir.

(6) Yerleştiğim lisans programından kaç yılda mezun olurum? Kaçıncı sınıftan başlarım?

6.11.1981 tarihli ve 17506 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun m.18/b-5 hükmü uyarınca, öğrencilerin kabulü, ders intibakları ve çıkarılmaları ile eğitim – öğretim ve sınavlara ait işlemleri hakkında karar verme yetkisi İlgili Fakülte Yönetim Kurulu’na aittir. Bu doğrultuda, adaylar, yerleştirildikleri üniversitelerin belirleyeceği derslerden muaf olup öğrenim görmeye başlarlar. 2547 sayılı Kanun uyarınca bu konudaki takdir yetkisi tamamen üniversiteye aittir. 

(7) Kamu / Özel Sektör çalışanayım. Derslere gitmeden mezun olmak için uzaktan öğretimle açılan programları seçtim. Ancak üniversite bazı uygulamalı dersler, stajlar için beni üniversiteye çağırıyor. Neden?

“Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar” ın 6/1-(e) maddesinde “Yükseköğretim kurumu, eğitim-öğretimi desteklemek amacıyla uzaktan öğretim kapsamındaki bazı dersleri, derslerin belirli kısımlarını, uygulamaları, stajları veya laboratuvar çalışmalarını örgün öğretim bileşenlerini içerecek şekilde tasarlayabilir…” hükmü bulunmaktadır.

Bu doğrultuda, program “uzaktan” olarak açılmasına rağmen üniversitenin yüz yüze eğitim verilmesi hususunda takdir yetkisini kullandığı dersler için öğrenciler üniversiteye gitmek zorundadır. Herhangi bir mağduriyet durumunun yaşanmaması için aday öğrencilerin tercih etmeyi düşündükleri üniversitelerden konu ile ilgili bilgi istemeleri tavsiye olunur.

(8) Kamuda Sağlık Teknikeri unvanı ile istihdam edilmekteyim. Sağlık Alanında Lisans Tamamlama kapsamında “Hemşirelik” lisans programına başvuru yapmama rağmen üniversite kaydımı yapmadı. Neden?

Adaylar, program kapsamına alınan lisans programlarını, diploma ile kazandıkları ya da istihdam edilirken kullandıkları unvanlara göre değil, mezun oldukları önlisans programına göre tercih edebilirler. Bu kapsamda, adaylar tercihlerini diplomalarında yazılı olan önlisans programlarına göre yapmalıdırlar. 

Hemşirelik lisans programına geçiş yapabilen önlisans programları “Hemşirelik” , “Sağlık Memurluğu” ve “Sağlık Teknikerliği”dir. 

Dikkat edilmesi gereken husus: Buradaki “Sağlık Memurluğu” ve “Sağlık Teknikerliği” ifadeleri adayların kullandıkları ya da diploma ile kazandıkları unvanlar değil, adayların diplomalarında yazan önlisans program adıdır.

(9) 2015 Sağlık Lisans Tamamlama ile bir lisans programına yerleştirildim. Halen okumaktayım. 2016 Sağlık Lisans Tamamlamaya başvuru ve yerleştirme hakkına sahip miyim?

2015 Sağlık Lisans Tamamlama ile bir lisans programına yerleştirilen öğrencilerin, 2016 Sağlık Lisans Tamamlamaya başvurabilmeleri mümkündür. Ancak 2015 yılında bir lisans programına kayıt yaptırdıkları için 2016 yılındaki yerleştirmelerde puanları kesilecektir.

Bunun dışında, Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik in 23 üncü maddesinde “Örgün öğretim yapan yükseköğretim kurumlarının birden fazla aynı düzeydeki programına öğrenci kaydı yapılamaz… Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir örgün lisans programında kayıtlı öğrenciler veya bu programlardan mezun olanlar,açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan ve kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları lisans programından farklı olmak kaydıyla açıköğretim lisans veya ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.” hükmü yer almaktadır.

Bu doğrultuda, bir öğrencinin, eş zamanlı olarak 1 den fazla örgün lisans programında öğrenim görmesi mümkün değildir. Ancak, biri örgün diğeri açıköğretim metoduyla verilen farklı lisans programlarında öğrenim görmenin önünde mevcut şartlarda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

(10) SLT kapsamına alınan önlisans programlarından birinde halen okumaktayım. Mezun olduğumda Sağlık Lisans Tamamlama Programından yararlanabilecek miyim?

Program 19.11.2014 tarihinden önce Tablo-1’deki önlisans programlarından mezun olmuş adayları kapsamaktadır. 

Tablo-1

ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Acil Bakım Teknikerliği

Acil Yardım

Acil Yardım Teknikerliği

Acil Yardım Teknikleri

Adli Tıp

Adli Tıp Teknikerliği

Ağız Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ambulans ve Acil Bakım

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği

Ambulans ve Acil Yardım

Ameliyathane Hizmetleri

Ameliyathane Teknikerliği

Anestezi

Anestezi Teknikerliği

Cerrahi Teknikerliği

Çevre

Çevre Sağlığı

Çocuk Gelişimi

ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Diş Protez

Diş Protez Teknikerliği

Diş Protez Teknolojisi

Diş Teknik Sekreterliği

Diyaliz

Ebelik

Eczane Hizmetleri

Eczane Teknikerliği

Elektronörofizyoloji

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Evde Hasta Bakımı

Fizik Tedavi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi

Hastane Yönetimi ve Organizasyon

Hemşirelik

Hidroterapi

İlk ve Acil Yardım

İş ve Uğraşı Terapisi

Laborant ve Veteriner Sağlık

Nükleer Tıp Teknikleri

Odyometri

Optisyenlik

Ortopedik Protez ve Ortez

Otopsi Yardımcılığı

Paramedik

Patoloji Laboratuvar

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

Perfüzyon

Perfüzyon Teknikleri

Podoloji

Protez ve Ortez

Radyoloji

Radyoterapi

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sağlık Laboratuvarı

Sağlık Memurluğu

Sağlık Teknikerliği

ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Sağlık Yönetimi

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Laboratuvar

Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Veteriner Sağlık Teknikerliği

Yaşlı Bakımı

Yaşlı Hizmetleri ve Bakımı

Bu yazı 8917 kere okundu.
 • Site Yorum

350 adet yorum var.

 1. hasan karataş dedi ki:

  sayın admin yardımlarınız için tşkler 3.25 not ortalamam gecen sene gelmedi protez ortez mezunuyum gecen yıl puanlar kaçta kaldı bir bilgıniz var mı yok sonuçları açıklarken şeffaf olmuyor yök kimin kaç puanla bir yere yerleştiği belirsiz ve diploma notu hesaplanırken neden otomatik sistem kendiliğinden atama yapmıyor manuel diploma notu girmek hangi çağda yasıyor bu Yök anlamadımm…

  • admin dedi ki:

   İyi günler Hasan Bey tercihte bulunduğunuz bölümlerin kontenjanı büyük ihtimal azdır. Not ortalamanız oldukça iyi. Puanların kaça indiği konusunda bir bilgimiz yok.

   • Tuğba dedi ki:

    Merhaba 2016 mezunuyum sağlık alanında lisans tamamlama başvurusu yaptım yerleştirme tercihleridir açıklandı yerleştiğim üniversiteye kayıt yaptırabiliyormuyum? 2014 sen önce mezun değilim ama

 2. Fatma dedi ki:

  Merhaba
  İstanbul Üniversitesi(Plato Meslek Yüksek Okulu) çocuk gelişimi 2013 yılı ön lisans mezunuyum. Acaba yök tarafından 13.07.2016 duyuru da belirtilen lisans tamamlama programından yararlabilir miyim? Teşekkürler

 3. fatma özer dedi ki:

  çok yazık ben iki boyunca sene diğer arkadaşlarım ders geçme derdindeyken ben not yükseltip lisans tamamlama yapmanın gayretindeydim ama ne oldu 2014 oncesi mezunlar alındı neden neden nasıl sistem ..!

  • admin dedi ki:

   Fatma Hanım inşallah önümüzdeki seneler de lisans tamamlama hakkı yeni mezunlara da verilir. İyi akşamlar.

   • Nur avşar dedi ki:

    Sayın admin 2yıldır 2014 mezunlarina hak taniniyor lutfen 2016/2017 mezunlarinida artik dusunsunler hayalim 4 yillik olmak derken bile aglamak geliyor cumle bulamiyorum neden ya neden 2yillik oldugumuz icin uvey evlat muamelesi görüyorduk şimdide yil konusunda goruyoruz neden 2014 yil oncesi onuda anlayamiyorum

 4. döne çekiç dedi ki:

  slm sizce istanbul ünv.mi yoksa erzurum ünv.demi sınıf geçmek daha kolay sistemler farklı bu yılda değişiklikler olmuş yök kararı ile vizeler internetten di kalkmış 4 yanlış 1 doğruyu götürcekmiş.tesekürler.

  • admin dedi ki:

   İstanbul Üniversitesi vize %20 final %80
   Atatürk Üniversitesi vize %30 final %70 4 yanlış 1 doğru. Aslında aynı gibi. Eylül ayına kadar sistemi İstanbul Üniversitesi de değiştirebilir.

 5. anestezi dedi ki:

  son bi soru acilyardım ve afet yönetimi neden üst ögrenim sayılmıyor okadar insan okuyor ve bu sene tekrar açıldı.

 6. anestezi dedi ki:

  bildiriden ve listeden anladığım kadarıyla sayılmıyacak doğrumudur?

 7. hasan karataş dedi ki:

  sayın admin gecen sene hangi bolum kaç puanda kapatmış bir bilginiz var mı fizik tedavi tercih yaptım 3.25 diploma notum var ama yerlesemedim bu sene yerleşme imkanım olur mu tşkler

 8. Oguzhan dedi ki:

  Ben anadolu üniversitesi acik ogretim fakültesi sağlık kurumları isl mezunuyum ogrenim bilgilerin de bu seçenek yok listde bulamadim

 9. aysegul baran dedi ki:

  i günler ben önlısans radyolojı teknıkerıyım kamu da calısıyorum aynı zamanda onlısans tıbbı laboratuvar dıplomam var egitim durumu için bıyolojı okumak ıstıyorum
  ust ogrenım olarak bıyolojı gecıyor http://www.mduman.net/guncel-saglik-personeli-ust-ogrenim-sayilan-bolumler-yeni-liste/ ama yok kararında ıse ust ogrenımünde ıse radyolojı teknıkerı için bıyolojı ust ogrenım sayılmıyo http://www.tkhk.gov.tr/Dosyalar/b380d1787f384d558362457c8ed543ae.pdf kamuda radyolojı teknıkerı olarak çalıstıgım oldugum ıcın bıyolojı bıtırırsem maas kıdeme falan etkısı olur mu üst ögrenıp olup olmadıgını ogrenmelıyım bunu ogrenmeye çalısıyorum yoku ve saglık bakanlıgını arıyorum kac gundur ama acan yokr ulasmaya calısıyorum size de oncede yazdım ne olur yardım edın aklım karıstı bısey anlayamıyorum ne yapmalıyım

 10. anestezist dedi ki:

  Örgün öğrenim olan ik bölümler için o şehirde mi gidip okumak gerekiyor?

 11. Süleyman112 dedi ki:

  admin mrb ben en son ünvan değişikliğinde atandım 2 yıl çalışma zorunluluğu vardı ilk ve acil yardım mezunuyum şimdi ben lisans tamamlamadaki örgün eğitimleri tercih edersem eğitim durumundan gidebilirmiyim.??.OHAL durumu etkilermi?

  • admin dedi ki:

   Eğitim durumu tayin şartları nelerdir en doğru cevabı kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Ohal etkilemez tahminimizce.

 12. derya engin dedi ki:

  ben labaront ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum. lisans tamamlamada hangi bölümler bu programın üst bölüm sayılıyor?

 13. adem dedi ki:

  merhaba sayın admin tercih verilirken diploma notu manuel olarak yazılıyor ve ben 100 lük sistemden direk mezun oldum diploma notum 78.52 ve yökün açıkladığı bu bilgi kafamı karıştırdı ADAYLARIN DİPLOMALARINDA 4 LÜK YADA 5 LÜK SİSTEMDEKİ NOTLARININ 100 LÜK SİSTEME ÇEVRİLMİŞ PUANLARI YAZILI BULUNSA DAHİ BU PUANLAR SİSTEME GİRİLMEMELİ DÖNÜŞTÜRME AŞAMASINDA YÖK DÖNÜŞÜM TABLOSU(EŞDEĞERLİK TABLOSU) KULLANILMALIDIR…ve tabloda da 100 lük sisteme göre dönüşüm yok yardımcı olursan sevinirim aciill…

 14. derya engin dedi ki:

  labarant ve veteriner sağlık bölümünün tercih edebileceği listede tam olarak anlıyamadığım bir husus bulunmaktadır.tabloda;
  labarant ve veteriner sağlık
  veteriner sağlık teknikerliği önlisans mezunlarının tercih edeceği lisans proğramları karışık olarak verilmiştir. ben şimdi tercih yaparsam bu listeye göre biyoloji, kimya ,zootekni, acil yardım ve afet yönetimi, sağlık yönetimi, biyoteknoloji herhangibirini okursam labarant ve veterinerlik sağlık bölümünün üst bölümü sayılıp zam ve maaş tazminatlarından yararlanabilecekmiyim. bu arada hemşirelik bölümü sağlık meslek lisesi mezunu sonrasında hemşireliğin üst bölümü kabul edilen önlisans labarant ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum.lisans tamamlamada kabul görülen bölümleri okuyup gereken hakkedişleri almak istemekteyim

 15. fatma kıdım dedi ki:

  2 yıllık kimya mezunuyum tercih yapabilirmiyim

 16. Ahmet dedi ki:

  Ben bir şey sormak istiyorum. Bu yıl Ufuk Üni Anestezi den mezun oldum (haziran 2016). Geçici diplomamı da aldım ve not ortalamam (3,55). Bu ay KPSS Önlisans başvurusu yapacağım anestezi teknikeri olarak atanmak için. DGS’ ye başvuru yapmadım ve tarihi de geçti zaten. Ama hem YGS hem LYS’ ye tekrar girdim bu sene. Anesteziyi 4 yıllığa tamamlama şansım yok anestezi olarak. Sadece bir kaç bölüm var tamamlayabileceği sağlık yöneciliği vs. gibi. Şimdi ben bu bölümlere nasıl başvuru yapabilirim 4 yıllığa tamamlamak için? Ve eğer tamamlarsam anestezi önlisans diplomam yanar mı devlet kurumları için olan başvurularımda? Bir de sınava girdim ama oldu da atanamadım. 2 yılda bir olan sınava lisansı tamamladığım taktirde anestezi teknikeri olarak yine kpss önlisansa girebilir miyim çünkü eğer giremeyeceksem bu yıl kazanmaktan başka şansım kalmıyor

  • admin dedi ki:

   Tamamlarsanız yani 4 yıllıktan mezun olursanız 2 yıllık anestezi bölümü ile tercih yapamazsınız ve memur olamazsınız. Dikkat edilecek husus 4 yıllık okurken 4 yıllık mezun durumda değilken önlisans düzeyi ile atanmak.

   • Selen dedi ki:

    Önlisans patoloji laboratuvar tekniker mezunuyum. Kimya bolumune lisans tamamlama var. Lisans tamamlamayi ögretim gorevlisi olabilmek icin yapmak istiyorum. Patoloji tekniker diplomam yanar mı? Yani kimya bolumune lisans tamamlarsam. Patoloji teknikeri olarak ise girebilirmiyim

 17. fatoş dedi ki:

  İyi Günler;
  Sağlık lisans tamamlamada 2. tercih gibi bir şey olacak mı acaba? yedek liste felan hazırlanıyor mu? Mesela çocuk gelişimi bölümüne başvuru yaptı, yerleşti fakat eksik bilgi veya yanlış beyanda bulunduğu için kayıt yapmadılar. bu boş kontenjan için tekrar tercih mi yapılacak yoksa haber edilmeden birileri yerleştirme olayı olur mu?
  Teşekkür ederim.

 18. tuğba dedi ki:

  ben 2014 çocuk gelişimi mezunuyum not ortalamam 3,22 sağlık alanında lisans tamamlama olduktan sonra kpss ile atanma durumu olur mu sıkıntı olur mu acaba ?

 19. Yunus dedi ki:

  Merhabalar hocam
  Lisans tamamlama sonuclari aciklandi 1. Tercihim gazi saglik yonetimi 2. Tercihim istanbul AUZEF saglik yonetimi di. 2. Tercihim geldi. Sorum su
  Ilk tercihimin gelmesini cok istedim. Ama gelmedi bu durumda bir yedek liste olusuyor mu kayit yapamayan oldugu takdirde bana bir firsat dogar mi gaziden kayit yapmak icin.

 20. esra dedi ki:

  İyi günler bn yaşlı bakımı mezunuyum lisans tamamlama başvurusu yaptım bana bolu kemal demir fizyoterapi ve rehabilitasyon PR geldi pr ne oluyor program mi üniversite de bizim bi farkımız var mı slt old için birde üni kayıtları nasıl olcak harç ücretleri ne kadar bu bölüm slt old için kaç yıllık teşekkürler

 21. Özge dedi ki:

  Sağlıkta lisans tamamlamada dönemlik ücret alınmaktadır 1 yıl için kaç dönem mevcut ve ne kadar para ödeyeceğiz? Teşekkür ederim

 22. melek pehlivan dedi ki:

  kolay gelsin sağlıkta lisans tamamlama ile sağlık yönetimi bölümüne yerleştim ancak diploma notumu 85.97 girmem gerekirken 89.57 girmişim bugün farkettim

  başvuru kılavuzunda kendine avantaj sağlamak için yanlış beyanda bulunanların haklarını kaybedeceği yazıyor. ama ben avantaj sağlama ihtiyac)ında değildim zaten diploma notum yeterli (atatürk üniversitesi için) sizce yine de hak kaybı olur mu daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı

 23. fatma kıdım dedi ki:

  merhaba kimya mezunuyum tercih yaptım yerleşmiş görünüyorum kimya mezunları tercih yapamaz demiştiniz bu nasıl oluyor peki

 24. cem dedi ki:

  merhaba ya ben sistemden 4 lük üzerinden giriş yaptım mezun olduğum sistem o bugün transkripti aldığımda 100 lük diyor transkriptle arasında 1 puan fark var üniversiteden sıkıntı doğarmı moralim altüst nasıl saçmalık madem öyle orda neden 4 lük 5 lik 100lük sistem yazıyolar sadece 100lük yapsalarda kafalar karışmasa çok kötü oldum yaa

  • admin dedi ki:

   Cem bey yerlestiginiz üniversiten öğrenci işlerinden bilgi almaniz daha uygun olur.

   • cem dedi ki:

    ulaşabilsem soracamda ulaşamıyorum kendi kendimi yedim durdum böyle bir olayla karşılaşan veya kaydı kabul olan var mı acaba diye yazim dedim atatürk üniversitesine ulaşmak çok zor iletişiö çok kötü en azından önlem alabilirlerdi

 25. Nüket dedi ki:

  merhaba benim sorum diploma notuyla ilgili.Başvuru sırasında yazdığım not ortalamam 65.50 transkrip aldığımda öğrendim not ortalamam 65.05miş diğerini telefonda yanlış anlamışım.Çok zor uğraşlar sonucu ulaştığım Atatürk üniversitesiöğrenci işleri kayıt yaptıramıycağımı söyledi Ankara yoksis e de ulaşamadım ne yapmalıyım kayıt yaptıramıycakmıyım

 26. Hakan dedi ki:

  Saglik lisans tamamlamada yerlestim ama diploma notumu 2 puan yanlis girmisim bundan dolayi kayitta yaptiramiyorum. bu sebepten ötürü gelecek yıl tercih yaparsam puanım düser mi…? Düserse ne kadar düser

 27. MEHMET dedi ki:

  Önlisans tıbbbi dökümantasyon ve sek. mezunuyum Atatürk üniv. sağlık yönetimi tamamlama yaptıgım taktirde maaş ve döner sermayeyi lisans düzeyinde alabilirmiyim

 28. Ali dedi ki:

  Lisans tamamlama kapsamında evrakları kargoya son gün verdim yani ağustos 19 da önemli olan gönderildiği tarih mi yoksa ulaştığı tarihmi önemli?

 29. Tulay dedi ki:

  Ben lisans tamamlama sağlık yönetimi tercih yaptım geldi ama kayıt yaptırmadım. Bu ılerde herhangi bir sıkıntı olur mu yani seneye bi daha tercih yapabilir miyim acaba ?

 30. elvan dedi ki:

  Merhabalar lisans tamamlama ile gazı Üniversitesi ftr bölümüne kayıt yaptırdım anca kaçıncı sınıftan başlatılıyor bilmiyorum yardımcı olur musunuz

  • admin dedi ki:

   Gazi öibs den şifreniz ile giriş yapın. Akademik dönem 1 yazıyorsa 1.sınıftan 5 yazıyorsa 3.sınıftan başlar Elvan Hanım.

 31. Ayse dedi ki:

  Merhaba ek yerlestirmenin olma ihtimali yok mudur, seneye de bu bolumler tekrar acilir mi ( özelikle çocuk gelişimi )

 32. ALİ dedi ki:

  slm ben saglık yüksek okulu hemşirelik bölümünü lisans bölümünü örgün olarak bitirdi kamu hastanesinde çalışıyorum açık ögretim 2 yıllık hasta ve yaşlı bakımını da bitirdim bu sene SLT için fizik tedavi ve rehabilitasyona başvurabilirmiyim

 33. admin dedi ki:

  Acikogretim okunacak bölümler mevcut örnek olarak Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik.

 34. Ali dedi ki:

  Slm ben sosyal hizmetler lisans aö olarak 3. Sınıfa yerleştim bu sene fakat 4. Sınıf uygulamalı olması sıkıntı olacak çalışan insanlar için öncelik yokmu (muaflık durumu ) aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı biryerde çalışıyorsa zaten blok dersden muaf olamaz mı? Blok ders aö değil örgün gibi ne yapabilirim bu durumda ayrıca blom ders istenilen ile göre bize uzak olursa verilen bölge nasıl olacak oturduğumuz ilçeye yakın olma durumu yokmu

  • Kubra dedi ki:

   Ali bey lisans tamamlamak icin 2014 mezunu olmak sart mi ben su an yasli bakim okuyurum 2.sinif lisans tamamlayamaz miyim bitirince

  • Kübo dedi ki:

   Ali bey lisans tamamlamak icin 2014 mezunu olmak sart mi ben su an yasli bakim okuyurum 2.sinif lisans tamamlayamaz miyim bitirince

 35. Kübra dedi ki:

  Ben su an yasli bakim 2.siniftayim lisans tamamlamaya ne zaman basvurabilirim not ortalamam 2.80 sartlar nelerdir ve bu yasa yeni mi cikti

 36. Kübra dedi ki:

  Ben su an yasli bakim 2.siniftayim lisans tamamlamaya ne zaman basvurabilirim not ortalamam 2.80 gecis yapmak icin 2014 mezunu mu olmak gerek

 37. Keziban dedi ki:

  Ben sağlikta lisans tamamlamayla gerontoloji bölumunu kazandim fakat üniversiteye kayit yaptiramadim bu yüzden puanim düsermi.2014 mezunuyum seneye tekrar tercih yapma şansim var mi .lutfen yardimci olabilirmisiniz

 38. Semra dedi ki:

  Merhaba. Kılavuzda 2014 öncesi mezunlar basvurabilir yazdigi halde 2016 mezunu olup basvuran bir arkadasim yerleşti. Bu nasıl bir sistem?

 39. Derya dedi ki:

  Mrb, ben 2015 anestezi mezunuyum seneye lisans tamamlamaya başvuramazmıyım illa 2014 öncesi mezunu olmak şartmı ? Şimdiden teşekkürler

 40. Derya dedi ki:

  İyi akşamlar kimya teknolojiside lisans tamamlamaya başvurabilirmi

 41. CAN dedi ki:

  Merhaba. Açık öğretim Yaşlı Bakım okuyorum. Ben de lisans tamamlamaya başvurabiliyor muyum? Açık öğretimden olmuyor diyorlar doğru mu? Teşekkürler

 42. Fatih dedi ki:

  2016 Ocak ayı Paramedik önlisans mezunuyum lisans tamamlama 2014 mezunlarına geldi bende dgsye girdim 232 aldım. Bu puanla bi yere girebilir miyim yada açıköğretim fakültesinde lisans tamamlama bölümleri ve başvuruları ne zaman vede özel üniversitede lisans tamamlamaya başvurabilir miyim ücretleri neler ve eğitim durumu tayinim o zaman olur mu olmaz mı?

  • admin dedi ki:

   Fatih Bey google’a 2015 dgs puanları yazarak geçen yıl en düşük puanları tablodan inceleyebilirsiniz. Diğer konular hakkında tam bir bilgiye sahip değiliz. Ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir.

 43. saniye dedi ki:

  iyi günler sağlıkta lisans tamamlama programından mezun olunca diplomada lisans mezunu değil de bölüm … lisansını tamamlamıştır ibaresi olacakmış. kpss de tercih yaparken bir sorun çıkar mı acaba mezun olunan bölüm kodu aynı olur mu?

 44. Serkan dedi ki:

  Merb. Ben ön lisans 2015 mezunuyum gelecek yil lisans tamamlamaya dahil olma ihtimalimiz nedir? Yani gelecek yil bizede şans verecekler mi

  • admin dedi ki:

   Yök degisiklige giderse ve kontenjanlar arttirilirsa olabilir. Fakat bu onumuzdeki sene degil de sonraki yillarda olabilir.

 45. dilara dedi ki:

  merhaba ben 2016 mezunuyum ne zaman basvurabilirim sneye basvurma sansımız varmı heryerde farklı yazınca kafam karıştı

  • admin dedi ki:

   2014 oncesi onlisans mezunu iseniz her yil Temmuz Agustos aylarinda basvurular baslamaktadir Dilara Hanim.

   • şeyma dedi ki:

    Ben çocuk gelişiminden 2013 de mezun oldum diploma notum 3.24 seneye sınav lisans tamamlamaya başvurabilirmiyim

 46. tıbbi lab. dedi ki:

  ön lisanstan mezun olup tekniker olduktan sonra lisans tamamlama sürecinde teknikerlik düşermi, yani hem lisans okuyup hem tekniker olarak çalışılabilir mi?

  • admin dedi ki:

   Memur iseniz unvan degismez. Fakat kpss girip memur olmak istiyorsaniz son mezun oldugunuz ogrenim duzeyinden sinava girmelisiniz.

 47. ADEM dedi ki:

  Merhaba, ben İSTANBUL ÜN. SHMYO SAĞLIK TEKNİKERİ( TIBBİ LABORATUVAR) mezunuyum.. Kamuda memur olarak çalışmaktayım. Lisans Tamamlama ile yada YGS ve LYS ile
  BİYOTEKNOLOJİ LİSANS programını kazansam, biyoteknoloji sağlıkla ilgili bir bölüm sayılırmı acaba? kayıt yaptırsam EĞİTİM DURUMU ile kazandığım yere tayin aldırabilirmiyim acaba?
  bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.. teşekkürler.

 48. Hk dedi ki:

  Ben önlisans sosyal hizmetler mezunuyum, lisans sosyal hizmet için seneye başvuru yapabiliyo muyum?

  • admin dedi ki:

   Sağlık lisans tamamlamaya başvuru yapamazsınız maalesef. Dgs’ye girerek lisans tamamlama yapabilirsiniz Havva Hanım.

 49. ergin dedi ki:

  1987 cumhuriyet üniversitesi myo tıbbi laboratuvar mezunuyum sağlıkta lisans tamamlamada bingöl üniversitesi sağlık fakültesi işsağlığı ve güvenliği bölümüne yerleştirildim.üniversitenin senato kararına göre beş yıldan önce mezun olunan öğrencilerin muafiyetlerini kabul etmiyorlar. ben ve benim gbi olan arkadaşlarım mağdur olduk.kaydımızı sildirip tekrar açık öğretim fakültesinin başka bir bölümünden faydalanabilecekmiyiz.yök örgn eğitimde tamamen üniversitelerin senato tercihine bırakmış her üniversitenin uygulaması farklı.hani yöklen sağlık bakanlığı arasında anlaşma vardı.soruyoruz yok öyle bir şey.bu konu hakında bilgisi olan varsa bizleri bilgilendirirse menmun olurum.

 50. Ayşe dedi ki:

  Merhaba
  2015 SLT ile uzaktan öğretim bir programa yerleştim.2016 da puanımız 1 ile çarpıldı.2017 de puanımız tekrar 2 ile çarpılarak normale dönecek mi?

  • Mustafa DUMAN dedi ki:

   Kayıt yaptırmadıysanız 2 ile çarpılır Ayşe Hanım.

   • Ayşe dedi ki:

    Şöyle 2015 te kayıt yaptırdım ama 2016 da yaptırmadım şu an kayıtlıyım yani yinede 2 ile çarpılıyor değil mi?

    • Mustafa DUMAN dedi ki:

     Şu an kayıtlı iseniz 1 ile çarpılır Ayşe Hanım.

     • Berk dedi ki:

      Neden yanlış yönlendiriyorsunuzki yönetmelikte öyle bir şey yok.Bir sonraki sene neden 1 ile çarpılsın 2 ile çarpılır.

     • Mustafa DUMAN dedi ki:

      Berk Bey yanlış yönlendirme yapmıyoruz YÖK’ün 13.07.2016 duyurusu 4.maddesi aynen yazıyorum.

      Yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamalarının 2 ile çarpılarak elde edilen puanlara göre sıralanarak yapılacaktır. Sağlık Lisans Tamamlama kapsamında 2015 yılında kayıt yaptıran adayların bu yıl başvurmaları halinde ise ön lisans not ortalamaları 1 ile çarpılarak yerleştirme işlemine alınacaktır.

 51. arda karaman dedi ki:

  meraba hocam, ben iki yıllık yaşlı bakımı mezunuyum yani 2017 de mezun olucam. Sağlıkta lisans tamamlama 2014 yılı şartı kalkar mı önümüzdeki yıllarda ?? sizce nediyosunuz bu konuda yani binlerce mezun var 2016 ve 2017 sonrası mezun olan mantıken kalkması lazım, siz nediyosunuz bu konuda ?? Cevabınız icin şimdiden tesekkür ederim ??

 52. Semra dedi ki:

  Merhabalar.ben sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum sağlık alanında lisans tamamlamada sadece sağlık yönetimi olarak mı geçiş yapabilir yoksa sosyal hizmet ve hemşirelik bölümlerine de tamamlayabilirmiyim.birde bu yıl 2014 ve öncesi mezunlarına hak tanıyan yök gelecek yıl 2014 skntı mezunları için tekrar hak tanırım.şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim…

  • Mustafa DUMAN dedi ki:

   Sosyal Hizmet, Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ne lisans tamamlama hakkı var. 2014 sonrası için ilerleyen zamanlarda değişiklik olabilir Semra Hanım.

 53. ummahan dedi ki:

  mrb taban ve tavan puanları açıklandı. ama 100lük sisteme çevildiği halde puan listesinde bazı puanlar 100den fazla bu puanı nasıl elde ettiler bu sistemi anlamadın şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

 54. Emel dedi ki:

  Merhaba devlet memuruyum ve laborantım. Lisans tamamlama sonrasında mezun olursam önlisans diplomam yanar mı ? Unvan değişikliği oluyor mu ? Lisans üzerinden maaş alabilmem için kadro veya unvan değişkliği gerekli mi yani laborant olarak aynı yerde kalıp lisans üzerinden maaş alabilir miyim ? Bir de başka şehire tayin istersem sağlık teknikeri olarak tayinimi aldırabiliyor muyum ?

  • mduman dedi ki:

   Sadece Maaş için unvan değişikliği sınavına gerek yok. Kadronuzu değiştirmek istiyorsanız unvan değişikliği sınavına girmeniz gerekir. Laborant olarak lisans üzerinden maaş alabilmeniz için bitirdiginiz bölüm üst öğrenim sayılması gerekmetedir.

   • Emel dedi ki:

    Teşekkür ederim. Kadro değiştirmeyi düşünmüyorum,laborant olmaktan memnunum . Peki tayin işlerinde nasıl olur , bilginiz var mı ?

    • mduman dedi ki:

     Tayin işlemlerinde şu anki unvanınız üzerinden Sağlık Teknikeri Laborant olarak tayin işlemleriniz yapılır.

     • Emel dedi ki:

      Yani lisans tamamlandıktan sonra tayin aldırırsam sağlık teknikeri üzerinden tayin aldırabilirim doğru anladım ?

     • mduman dedi ki:

      Evet doğrudur Emel Hanım.

     • Emel dedi ki:

      Bir soru daha 🙂 Maaş farkı olarak lisans tamamlamadaki ne bölüm okursak okuyalım , bölümlere göre değişmiyordur ?

     • mduman dedi ki:

      Üst öğrenim sayılması durumunda maaş farkı bölümlere göre değişmez sadece bitirdiginiz bölüm saglik lisansiyeri sayilan bolumler arasinda ise unvan değişikliği sınavına girip kazanırsanız biraz daha maaş farkı olur.

     • Emel dedi ki:

      Çok teşekkürler 🙂

   • mehmet dedi ki:

    slm. benim dploma aöf veteriner sağlık. notum 62.84 hangi sisteme cevirmem gerekiyor emin değilim 4 lükmü 5 lik sisteme göre mi hesaplamam gerekiyor. saygılar admin.

 55. utku kartal dedi ki:

  Meraba Hocam, ben Yaslı hizmetleri 2018 de mezun olucam, ben acil yardım bölümüne sınavsız gecis yapmak istiyorum fakat malesef sadece 2014 öncesi mezunlar icin şuan, Sizce bu yıl sartı kalkar mı yani yök kendiğilinden bu şartı kaldırır mı ilerleyen iki-üç yılda ne diyosunuz ?? yani 2014 sonrası mezun olanlar ölsün mü yada yaşamasın mı değilmi yani mantıken siz ne disyosunuz bu konuda ?? cevabınız icin şimdiden tesekkür ederim ??

 56. mahmut dedi ki:

  ben eczacılık fakültesinde okuyorum aynı zamanda AÖF nün ezcane hizmetleri bölümünü bitirmek istiyorum bu bölümü bitirip kpss ile ezcane teknikeri olarak atandıktan sonra devam ettiğim eczacılık fakültesini bitirdiğimde işimden ayrılmadan unvan değişikliği ile eczacı olarak görevime devam edebilir miyim

  • mduman dedi ki:

   Unvan değişikliği sınavında münhal kadrolar içinde eczacı kadrosu var ise kazandığınız takdirde eczaci olarak hangi şehri kazanırsanız o şehirde devam edebilirsiniz.

 57. Ugur dedi ki:

  Merhabalar.2014 tibbi goruntuleme bolumu mezunuyum.2015 te ilk defa acilan lisans tamamlamaya ataturk universitesi saglik yonetimi bolumunu kazanarak saglikta lisans tamamlama okumaktayim.dersleri verirsek bu sene mezun olacagim.benim sorum ise su eger bu sene mezun olursak 2 sene sonraki yani 2018 de yapilacak on lisans kpss ye girme hakkimiz varmi yoksa on lisans diplomamiz yanarmi bu konuda kesin ve net bilgiye nereden ulasabilirim.acikcasi bu duruma gore hareket edecegim cunku 2016 sinavindan iyi puan alamadim sinava tekrar girmem gerekecek.simdiden tesekkurler…

 58. Dilber dedi ki:

  Ben onlisans tibbi dokumantasyon ve sekreterlik 2016 yıli mezunuyum. Açıköğretim Fakültesinden Sağlık yönetimi bölümüne lisans tamamlamak istiyorum. Ama 2014 yılından önce mezun olanlar faydalanabiliyo biz neden faydalananıyoruz. Yeni mezunlara lisans tamamlama ne zaman gelir acaba ?

  • mduman dedi ki:

   İlerleyen yıllarda olması kuvvetle muhtemeldir Dilber Hanım. Fakat kesin bir tarih veremiyoruz maalesef.

   • dilber dedi ki:

    Anladım. Peki ben sağlık yönetimini Ygs’ye giripte açıktan okusam 4 yıl şeklinde mi okurum acaba? sizce hangisi daha avantajlı ? Şimdiden teşekkür ederim.

    • mduman dedi ki:

     İyi günler Dilber Hanım üniversiteler arası farklılık göstermekle beraber 4 yıl okuyabilirsiniz. Sağlık Yönetimi bölümü okumak istiyorsanız Sağlıkta Lisans Tamamlama hakkının verilmesini bekleyebilirsiniz. İlerleyen yıllarda verilebilir. Yine de sizin tercihiniz ve okuyacağınız bölüme bağlı.

 59. Dilber dedi ki:

  Sağolun. Peki lisans tamamlamada sağlık yönetimi bekleyip açıköğretim olarak okusam bunun için ne kadar harç odeniyor acaba ?

 60. Ayça dedi ki:

  ben lisans tamamlama programını 2016 senesinde öğrendim başvurmak istedim ama çok saçma bu şekilde 2014 ve öncesini aldıklarını 2015 ve 2016 yılı mezunları almadıklarını söylediler. YÖK falan aradım ama mantıklı bi açıklama diyemicem açıklama yok yani neden almadılar anlamıyorum acaba ben mi yanlış anladm ya da bu senede mi aynı sistem uygulanacak bir bilginiz var mı acaba

 61. Harun dedi ki:

  Merhaba ben 2016 agız ve diş sagligi bölümünden mezun oldum lisans tamamlamak için İstanbul aöf üniversitesine gitmek istiyorum ama 2014 mezunları gidebiliyormuş sanırım nasıl oluyor bu iş anlayamadım

 62. Harun dedi ki:

  Bide agiz ve diş sagligi bölümü dgs de sağlık yönetimi ve idaresi var ama lisans tamamlamada AFAD ve sosyol hizmetler var o nasıl iş oluyor acaba teşekkürler

  • mduman dedi ki:

   Lisans bölümleri YÖK tarafından belirlenmiştir. Dgs ile karşılaştırmayınız, çoğu bölümde aynı sıkıntı mevcut.

 63. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Ben şuan lisans tamamlama ile örgün fizyoterapi bölümü okuyorum. Yatay geçiş yapamıyorum. Dgs ile başka bir üniversite kazansam gidebilir miyim? Burda bir sene içinde aldığım dersler sayılır mı?

 64. Erdem dedi ki:

  Merhabalar benimde bir sorum olacaktı size. Ben 27.05.2016 mezunuyum eğer bu senede lisans tamamlama olursa ben de tercih verebiliyormuyum ?

 65. Ayça dedi ki:

  Merhaba benm bi sorum olcaktı ben liseden hemşirelik bölümden mezun oldum ve atandm üç senedir çalışıyorum bu sürede iki yıllık fizik tedavi teknikerliği okudum şimdi teknikerliğe geçmek istiyroum bunun için ne yapamm lazım krumlar arası unvan değişikliği sınavına mı girmm lazım

  • mduman dedi ki:

   Evet ünvan değişikliği sınavına girip yeterli puan alarak unvan değişikliği yapabilirsiniz.

   • DİLAN dedi ki:

    merhaba lisans tamamlama 2017 başvuruları ne zaman başlıyor ve 2015 17 haziran mezunuyum. Başvurabilirmiyim teşekürler şimdiden.

 66. Ayşe dedi ki:

  Merhaba.ben saglikta lisans tamamlama son sınıf öğrencisiyim özelde çalışıyorum.mezun olduğumda onlisans diplomama ne olur?özelde çalışmaya devam edebilirmiyim

 67. naz dedi ki:

  Merhaba sağlik alaninda lisans tamamlama bu yil da acilacak mi?2012 cocuk gelisimi mezunuyum diploma notum 3.70 gelme ihtimali var mi sizce?

 68. mduman dedi ki:

  Eger 4lük sistemde ise gelme ihtimali yüksek.

 69. Kayra dedi ki:

  Tşk ederim admin bi sorum daha olcak uzaktan eğitim kontenjanı 150 civarında olurmu yine sizce.

 70. Ceyda dedi ki:

  Sağlık Lisans tamamla açıköğretim sağlık yönetimi okuyorum. Bu sene dgs ye gireceğim her ikisini birden okuyabiliyor muyum? (Biri örgün biri açık öğretim şeklinde ) ve hesaplanırken puanım düşüyor mu ?

 71. Selin dedi ki:

  Merhaba. Lisans tamamlama ile örgün fizyoterapi bölümüne yerleştim. 1 sene okudum ortalamam iyi. 2. senemde yatay geçiş yapmak istiyorum. İstediğim üniversiteye başvuru yapabilir miyim?

 72. CEYLİN dedi ki:

  Merhaba
  Ben hemşire kadrosunda görevli personelim. Aöf sağlık k. işl. 2013te Bitirip devamında Anadolu aöf iktisat bölümüne 2016da lisans tamamlamıştım.
  Önlisans diplomamla Sağlıkta lisans tamamlama hakkım var mı?
  İkinci sorum eğer lisans tamamlama hakkım varsa tekrardan, bu sizce mantıklı mı?

  • mduman dedi ki:

   Saglik lisans tamamlama hakkiniz var. Su an maasinizi onlisans uzerinden alirsiniz saglikla ilgili bir bolum okursaniz maasinizda yukselme olur. Zam ve tazminat artisi olur.

 73. Duru dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıllıl sosyal hizmetler okudum ve lisans tamamlama hakkı bize verilmedi bu hak bu bölümede verilirmi acaba yada dilekçe falan yazsak iie yararmı.çünkü lisans tamamlamayla sosyal hizmetlere geçiliyor başka bölümlerden ama asıl okuyanlara yok

 74. Emrah dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben 2015 patoloji mezunuyum açıktan lisans tamamlamak istiyorum başvurabilir miyim? Yorumlarda mezuniyet tarihi şartlarından bahsedildiğini okudum 2014 den sonra mezun olanlar başvuru yapamıyor mu veya 2014 den sonraki mezunlarDGS ye girip mi başvurabilirler ?? Rica etsem bu konu hakkında aydınlatırmışsınız beni..teşekürler

 75. Seda dedi ki:

  Merhaba, önlisans çocuk gelişimi, engelli bakımı ve rehabilitasyon Ve yaşlı bakımı bölümlerinden hangisinin iş bulma imkanı daha yüksek? Özel veya devlet de olur. Bu yıl tercih yapmayı düşünüyorum hangisi önceliğim olmalı yardım ederseniz çok teşekkür ederim

  • mduman dedi ki:

   Seda Hanim bu konuda sizi yanlis yonlendirmek istemeyiz. Bubun uc bolum arasindan cocuk gelisimi onu acik bir bolum 4 yilliga tamamlamak oluk oncesi ogretmenligi tamamlamak sansiniz da var bildigim kadariyla. Diger bolumlerde de guzel fakat yasli bakimi ileriki zamanlarda bi 10 sene sonra parlayabilir.

  • mduman dedi ki:

   Seda Hanim bu konuda sizi yanlis yonlendirmek istemeyiz. Bu uc bolum arasindan cocuk gelisimi onu acik bir bolum 4 yillik Dgs ile okul oncesi ogretmenligi tamamlam sansiniz da var bildigim kadariyla. Diger bolumlerde de guzel fakat yasli bakimi ileriki zamanlarda bi 10 sene sonra parlayabilir.

   • Seda dedi ki:

    Yaşlı bakımının da hemşirelik ve Fizyoterapi ye tamamlama hakkı olduğunu biliyorum fakat problem şu iki bölümde de DGS ile dört yıla tamamlamazsam yani iki yıl okuyup direkt çalışmak istesem hangisi daha kolay iş bulur/atanır?

 76. Hakannn dedi ki:

  İyi günler ben saglikta lisans tamamlamada 2015yerlesme puanlarıni bulamadm 2016 puanlaryla karslastrmak istedim sizin bilginiz varsa bu yıl puanlarda düsme olur mu fizyoterapist puanlarnda özellikle olursa ne kadar puanlar düser simdiden tşkler…

 77. Onur dedi ki:

  Merhaba hocam ameliyathane hizmetleri mi daha iyi bir bölüm yoksa ağız ve diş sağlığı mı?

  • mduman dedi ki:

   İş yoğunluğu açısından ağız ve diş sağlığı bize göre daha iyidir. Atama açısından iki bölümde aynı düzeyde sayılır. Yine de meslek edinmek açısından en doğru kararı siz verebilirsiniz.

 78. Konya dedi ki:

  Merhabalar. Ben yaşlı bakımı bölümünden ilk ve acil yardım bölümüne sınıf ortalamam ile geçebilir miyim? Örn en yüksek ortalama bende olsa geçebilir miyim? Yoksa ilk ve acil yardım bölümü sadece ygs puanına bakıp mı geçiş yapanları alıyor? Lütfen yardımcı olur musunuz , çok önemli benim için

 79. SELİN dedi ki:

  merhaba bu sene fizyoterapi için dgs ye girsem aynı zamanda lisans tamalamaya da başvuru yapabilir miyim

 80. Emel dedi ki:

  Sağlık personelleri için yani sağlık çalışanları için sağlık alanda lisans tamamlama için dgs ile mi alınacak , bilginiz var mı ?

 81. Hamdi dedi ki:

  Sağlıkta lisans tamamlamadan faydalanıyorum şu anda. Bu bittiğinde aynı şekilde başka bir bölüme daha başvurarak lisans tamamlayabilir miyim?
  (Örn.Şu an sağlık yönetimini bitirmek üzereyim. Bitirince aynı yolla sosyal hizmet okuyabilir miyim?) Teşekkürler.

  • mduman dedi ki:

   Bu duruma engel bir kosul oldugunu hatirlamiyorum. Siz yine de bu seneki lisans tamamlama basvuru sartlarini okuyunuz. Büyük ihtimalle okuyabilirsiniz.

 82. aysun korlu dedi ki:

  Lab veteriner saglik teknikeri olarak lisans tamamlama hakkim var ama ygs yede girdim tibbi lab istiyorum tercihler eylulde once lisans tamamlamaya basvursam ygs icinde tercih yapabilirmiyim lisans tamamlamada yerleşirsem ygs icin tercih yapsam hangisine yerlesirim

  • mduman dedi ki:

   İkisi de birbirinden bağımsızdır iki yerleştirmeye de hak kazanabilir açıköğretim ve örgün aynı anda durumunuz ve şartlar müsait olursa okuyabilirsiniz.

 83. Weysel dedi ki:

  Hocam merhaba benim birkac sorum olacak.ben diyaliz 2016 mezunuyum ve 2016 da dgs ile hemsirelik okuyorum yeni atandım memurum dgs ile okuyor olmam saglıkta lisans tamamlamaya engel olurmu ilerde.2.sorum su ben bu yıl ygs ye girdim sosyal hizmet okumak istiyorum ama 4 yılda bitiyor slt de bu süre kac yıl seneye slt yi beklemem nekadar mantıklı olur.3.sorum ise lisans hemsirelik okudugum icin ikinci üniversite kapsamında atatürk üniversitesinde sosyal hizmetler okuma şansınm var.ygs ile mi ikinci üniversite kapsamında gitmek mi daha avantajlı olur yoksa hicbirini yapmayıp seneye slt yi mi beklemeliyim şimdiden tesekkür ederim…

 84. kynk dedi ki:

  Lisans tamamlama 2016 auzef saglik yonetimine kayıt yaptırdım ve 3 sinifi bitirdim. O zamanlarda acil yardim afet yonetimi sayilmiyordu simdi sayiliyor. 4 sinifa gecmeden acil yardim bolumune gecebilir miyim? Bolum değisimi oluyor mu? 2017 tekrar basvuru yapmam icin dondurmam mi gerekiyor? Bide 1 le carpiliyor degil mi? Simdiden teşekkürler

  • mduman dedi ki:

   İyi günler; üniversite yatay geçiş şartlarını karşılıyorsanız, not ortalaması vb. ve üniversiteniz de yatay geçiş için başvuru ve kontenjan açıyorsa değiştirebilirsiniz. 2016 yılında SLT hakkı elde ettiğiniz için 2017 yılında not ortalamanız 1 ile çarpılır.

 85. ömür dedi ki:

  hocam bu lisans tamamlamadan alınan diploma bizi diğer 4 yıllık bitirenlerle aynı haklara sahip kılıyor mu yani ben memur değilim yasli bakim bitirdim 2012 yılında başvurup bitirdigimde 4 yillik mezun olarak kpsye girebilirmiyim yoksa bana bir artısı olmazmi

 86. Yonca dedi ki:

  Merhaba slt ile bu yıl sosyal hizmetlerden mezun oldum.Bu sene yine slt’ den başvuru yapabilirmiyim başka bir bolum için?
  Şimdiden tesekkurler

 87. Cemree dedi ki:

  Merhaba ben radyoloji teknikeri önlisans mezunuyum bunu 4 yıllağa tamamlamak istiyorum. Lisans bölümlerine baktığımda birkaç bölüm var bunlara başvurup 4 yıllağa tamamladığımda radyoloji teknikerliği diplomam kalacak mı yoksa okuduğum farklı bölümün diplomasımı geçerli olacak.Bide o bölümleri okuduğumda radyoloji bölümünde çalışabilirmiyim

  • mduman dedi ki:

   Eger radyoloji teknkeri olarak kamuda calismiyorsaniz önlisans mezunu olarak kpss tercih yapamazsiniz. Özel hastanelerde onlisans ve lisans diolomanizi kullanabilirsiniz fakat kamuda kullanamazsiniz memur degilseniz. Memursaniz unvan degisikligi sinavina girip unvan degistirmediginiz sürece radyoloji teknukeei olarak calisabilirsiniz.

 88. Ebru dedi ki:

  Merb ben 2014de yaşlı bakımindan mezun oldum şimdi başka bir universitede lisans ögrencisiyim fakat saglik lisans tamamlamaya basvuru yapicam. Harc konusunda kafam karisik hem aöf ye hemde lisans okudugum devlet universitesine ödeme yapicakmiyim. Çunku böyle bir yasa var ve ikinci univ okunuyosa onun icinde ödeme yapilmasi gerekiyor. Önlisansi bitirip lisansa tamamlarsam birinci okul diye mi geçer bu konuda bilginiz var mi ?

 89. Vahdet dedi ki:

  Merhabalar Dgs ile lisans programından birine yerleştim. Lisans tamamlama programından faydalanabilirmiyim ve faydalanabilirsem Şuan okuduğum bölüm düşermi Iki lisans bi arada gitmiyor diye biliyorum beni bilgilendire bilirmisiniz

 90. mustafa dedi ki:

  Tarım bakanlığında sağlık hizmetleri sınıfında veteriner sağlık teknikeri ünvanı ile çalışmaktayım.Laborant veteriner sağlık mezunuyum. 2015 sağlık lisans tamamlama ile (ZOLİTAM) zootekni bölümünü bitirip diploma aldım. birinci sorum kurumumuzun açmış olduğu ünvan değişikliği sınavına girip teknik hizmetler sınıfına geçip mühendis ünvanı alabilecek miyim?
  ikincisi ünvanı alırsam eğer her türlü haklarından yararlanabilecek miyim?(örn: zam ve tazminatlar)

 91. HABİP dedi ki:

  merhaba ben radyoloji teknikeriyim memurum şuan. sağlık yönetimi bizim ust bölüm sayılır mı maaş artar mı bi de ben açıktan 4 yıllık kamu yönetimi bitirdim bunun maaşa ya da dereceme bi etkisi var mı

 92. Hazal dedi ki:

  Merhaba ben anestezi teknikerliği okuyup yüksek lisansımı hemşirelikten yapınca hemşire olarak işe başlıyabiliyor muyum

 93. Ayse dedi ki:

  2016 lisans tamamlamada bir lisans programına yerleştirildikten ama kayıt yaptırmadim .2017 puanım kesilir mi teşekkür ederim

  • mduman dedi ki:

   Yökün duyurusunu bekleyiniz gerekli aciklamayi sartlarda bulabilirsiniz. Kayit yaptiranlarda kesiliyor fakat kayit yaptirmayanlar hakkinda su an bir bilgiye sahip degiliz.

 94. Tuba dedi ki:

  Mrb 2015 yilinda lisanstamamlamayla 83 diploma notuyla bir bolme yerlestm kayt yaptm ama okumuyorum kaydim aktif suan kaydimi silsem tekrar baska bi bolm gelir mi veya diploma puanim ne kadar kesilir?

 95. Esra AŞKIN dedi ki:

  merhaba.ben bir üniversite hastanesinde 657 radyoloji teknikeri olarak çalışıyorum. bu sene sağlık yönetimi okumayı düşünüyorum. okulu bitirdikten sonra tayin istemek zorunda kalırsam radyoloji diplomam geçerli olacakmı.yoksa beni başka bir pozisyonda mı atarlar.rica etsem bilgilendirirmisiniz.

 96. Deniz dedi ki:

  Bn 2011 de yasli bakimi bitrdim 2013 yilinda atandim.2012 de ygsyle sosyal hizmete girdim 4 yillik 2016 da bitirdim diplomami islettim hastaneye lisans oldu.Ben lisans tamamlamayla fizik tedavi okumak istiyorum okuyabilirmiyim acaba

 97. Ayla dedi ki:

  Iyi akşamlar.2016 yaşlı bakım mezunuyum. Yaşlı bakımdan acikogretim hemsirelik tercih yapabilir miyim admin yardimci olur musunuz

  • mduman dedi ki:

   Sağlik lisans tamamlamaya 19.11.2014 ve oncesi önlisans mezunlari başvuruda bulunabilir. Yaşlı Bakımı lisans tamamlayacağı bölümler ise;
   Acil Yardım ve Afet Yönetimi
   Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
   Gerontoloji
   Sağlık Yönetimi
   Sosyal Hizmet

 98. Büşra dedi ki:

  Merhabalar çocuk gelişimi bölümü için de bu yasa geçerli midir acaba? 2014 yılından sonra mezun olunan 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü için lisans tamamlamaya başvuru hakkı yok mudur?

  • mduman dedi ki:

   Maalesef saglik lisans tamamlamada tarih sarti mevcut. 19.11.2014 ve oncesi mezun durumda olmalisiniz.

   • Büşra dedi ki:

    Kusura bakmayın çok bilgi sahibi değilim sağlıkta lisans tamamlama ile dgs aynı şey mi ?

    • mduman dedi ki:

     Dgs yani dikey geçiş sınavina giriyorsunuz. Slt ise sınavsiz onlisans diploma ortalamaniza gore trrcihte bulunuyorsunuz. Ikisi farklı.

 99. elif dedi ki:

  merhaba admin ben 21.01.2014 çocuk gelişimi mezunuyum acaba tercih yapabilirim ve diploma notum 2.28 100 lük sistemde 119,64 acaba tercih yapabilirsem bir yere yerleşme ihtimalim olabilirmi ?

 100. 2015 mezun mağduru melek dedi ki:

  yaklaşık 2 yıldır 19.11.2014 tarihli mezunları alıyorsunuz.büyük bir haksızlık. insanlar yıllar mi bekleyecek tarih mezuniyetisağlıkta lisans tamamlamaya engel olmamali.lütfen arkadaşlar sesimizi duyuralım 2015 mezunları ve sonrası mezun arkadaşlar

 101. Seda dedi ki:

  Mrb çevre koruma ve kontrol bölümü mezunu çevre alt birimi sayılıyor mu yani tercih yapabiliyor muyuz biyoloji ve kimyada

  • mduman dedi ki:

   Maalesef çevre ve çevre korumu bölümleri yapabilir. Bölüm kodunuz uyumsuz görünür, başvuru yapsanız bile kayıt işleminizi ilgili üniversiteler kabul etmez.

 102. seda dedi ki:

  mrb çevre koruma ve kontrol mezunları çevre için açılan kontenjandan yararlanabiliyor mu eşdeger sayılıyor mu acaba

 103. Sukran dedi ki:

  Bem gecen yil yerlestm ama kayit yaptrmadm.bu yil dipmoma notum 01 ile mi 02 ile mi carpilir?

  • mduman dedi ki:

   Geçen yıl Kayıt yaptıran ve veya okuyanlardan puan kesilir. Denilmekte kılavuzda. Bu ibareye göre kesilmemesi gerekiyor.

 104. Tuğçe dedi ki:

  Mrb ben Laborant Ve Veteriner Sağlık mezunuyum.Biyoloji bölümünden Lisans tamamlama yapmak istiyorum.Sizce biyolojiden lisans tamamlamak mı yoksa sınavsız ikinci ünv.(Yaşlı Bakım) okumak mı bana fayda sağlar.2017 Kontejanları; Amasya, Batman, Bitlis Eren, Bozok, Çankırı Karatekin, Erzincan, Gaziosmanpaşa, Hitit, İnönü, Mehmet Akif Ersoy, Mersin, Nevşehir Hacı Bektaş, Osmaniye Korkut Ata, Siirt, Sinop, Süleyman Demirel ve Trakya üniversitelerinde biyoloji okuyabilmem mümkün.Bu üniversitelerin içinde hangileri 3.sınıftan başlatıyor ve hepsinde ders muafiyeti var mı?

  • mduman dedi ki:

   Örgün eğitimler 1.sınıftan başlar genelde. Emin olmak için universite ogrenci isleri ile gorusebilirsiniz. Her üniversitenin işleyişi farklı olabilmektedir. Yaşlı bakımı şu ana kadar alimi pek olmayan bir bölüm karar sizin.

 105. GÖKHAN dedi ki:

  merabalar bu sene sağlıkta lisans tamamlamada anadolu üni de sağlık yönetimi 2500 kişi alıyor formlarda anadolu ünide 3.sınıftan degilde 1. sınıftan başlanıyor diyenler var böyle bişey olabilir mi lisans tamamlama adı altında 1 .sınıftan başlatılır mı sizce bilgi kirliliği var yardımcı olurmusunuz

  • mduman dedi ki:

   Anadolu unv. bu sene kontenjan açtı. Emin olmak için ögrenci işleri ile gorusebilirsiniz. Aöf genelde 3.siniftan baslar.

 106. Simge dedi ki:

  Hocam mrba.Benim de bu not ortalaması ile ilgili kafam karıştı.başvuru sırasında sistemde 100luk 5lik ve 4luk not var hangisini işaretlicez?

  • mduman dedi ki:

   4 lük veya 5 liķ notunuz 100 lük sistemde karşılığını bulup gireceksiniz. Sistem otomatik atıyor yoksiste kayıtlı ise. Siz sadece kontrol edeceksiniz. Sistem otomatik atmaz ise manüel elle giriş yapılacak.

   • Simge dedi ki:

    Hocam 4lük sistemi işaretledim notun tam karşılığı çıkmadı eksik çıktı.Ben de 100 lügü işaretleyip notu olduğu gibi yazarak girdim.şimdi yanlış mı yapmış oldum?

 107. Sevil dedi ki:

  Mrb ben 17.09.2012 çocuk gelişimi mezunuyum diploma notum 2.80 4 lük sistemde 4.72 gibi bişey çıktı gelme ihtimali var mı?

 108. hatice dedi ki:

  Hocam merhaba sosyal hizmet mezunuyum başvuru yapabiliyor muyum.

 109. Büşra dedi ki:

  Merhabalar ben Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunuyum. Gazi Üniversitesi uzaktan eğitim sağlık yönetimine başvurdum ama Konya’da yaşıyorum ve çalışıyorum. Uzaktan eğitimlerde final sınavları haricinde üniversiteye gitmek gerekiyor mu?

 110. Ayla Tutar dedi ki:

  Merhaba,

  1 – 2014 sonrası önlisans mezunları lisans tamamlama için sadece bazı bölümlere mi yoksa hiçbir bölüme mi başvuramıyor?

  2 – 2014 sonrası mezunlar uzaktan eğitim ile lisans tamamlama yapamıyor mu?

  Teşekkür ederim.

  • mduman dedi ki:

   Maalesef sağlık lisans tamamlamaya 2014 sonrası müracaat edemez başvuruda bulunsa dahi kayıt işlemleri yapılmaz.

 111. Fatma dedi ki:

  Ben anadolu aöf sağlık kurumları işletmesi 2012 mezunuyum.2014 yılındada anadolu aöf işletme bölümünü bitirdim.Bu sene slt’ da anadolu aöf sosyal hizmetler bölümü ;Atatürk ve istanbul sosyal hizmetler ile aynımı.3 sınıftan mı başlıyor.Harç ücreti farklımı acaba.Sizce hangisini tercih edeyim.Kafam çok karıştı.

  • mduman dedi ki:

   Aynı bölüm olup üniversiteler arası harç ücreti değişiklik gösterebilir. Istanbul ve anadolu ünv. deneyimli atatürk ünv. Açıköğretim yeni yeni oturuyor.

 112. Büşra dedi ki:

  Merhaba.ben bu yıl ygs sınavıyla kazandigim bolume kayit yaptirsam lisans tamamlamada kazandigim bolum icin kayit hakkım düşer mi? Yani lisans tammlama gelirse ygs bolumunu gitmeyip onu okumak istiyorum.

 113. Sevil dedi ki:

  Hocam sonuçlar ne zaman ve hangi siteden açıklanacak

 114. Tuğçe dedi ki:

  Hocam size dün gönderdiğim mesajımı cevaplarsanız sevinirim.Ayrıca Laborant ve Veteriner Sağlık mezunları sınavsız AÖF den lisans tamamlayamıyormuyuz?

 115. Ali Cankurtaran dedi ki:

  Arkadaşlar Zootekni bölümü üst öğrenim değildir. Yani size ne maaş nede kadro konusunda etkisi olmayacaktır. Yazmamanızı tavsiye ederim.

 116. li dedi ki:

  merhaba ben laborant ve veteriner saglık mezunuyum. zootekni biyoteknoloji ve biyoloji bölümleri var . hangisini secmeliyim lütfen yardımcı olun bana acil. bide kacıncı sınıftan başlarım onu da merak ediyorum tesekkürler

  • mduman dedi ki:

   Biyoloji memur iseniz maaşda etkisi olup ileride unvan değişikliği sinavina girebilirsiniz.Örgün eğitimler genelde 1.siniftan başlar. Açıköğretim 3.siniftan başlar. Fakat üniversiteler arası farklılık gösterebilir.

 117. SEFA ARSLAN dedi ki:

  Merhabalar. Ben Önlisans Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2011 mezunuyum. DGS ile Sağlık Yönetimi Lisans bölümünü 2011 de kazandım ve 2014 te bitirdim ve mezun oldum. Sağlık Lisans tamamlamaya başvurdum. Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünü tercih ettim. Eğer kazanırsam önlisans transkriptini mi yoksa lisans transkriptini bildirmem gerek.

 118. Ceyda dedi ki:

  Merhaba. 2017 Başvurumu YÖK’ün sayfasından yaptım okulları işaretledım sonra başvurunuz tamamlandı yazdı bunun harıcınde internetten yapacağım birşey var mı? Evrak fılan yollamak gerekiyor mu yoksa YÖK’te kı bu başvuruyla bitiyor mu? Birde 2015 aynı bu sekılde başvuru yaptım lisans tamamlamaya unıversıteye çıktı kabul edıldım ama kayıt yaptırmadım 2015 te. Bu sekılde puanımda düşme olur mu? Sımdıden çok teşekkür ederım yardımlarınız ıcın.

 119. Ceyda dedi ki:

  Teşekkür ederim ilginize. Başvurunuz tamamlandı yazdı ve çıktısını aldım. Başka yapacağım birşey Yok Sımdı sadece sonuçların açıklanmasını beklıcem degıl mı

 120. Seda dedi ki:

  Merabalar çocuk gelişimi mezunuyum diploma puanım 85,37 bu sene yerleşe bilirmiyim son bi sorum 2016 da çocuk gelişimi kaç puanla yerleştirildi.Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

 121. Seniha dedi ki:

  Mrb yaslibakimi2014 mezunuyum 2015 yilinda slt’den bir bolume yerlestim ve kayt yaptm. kaydimi yeni bu sene silecem diploma notum 83 tur diploma puanim kesilir mi ?puanim kesilmezse ftr veya diyetisyenlik gelebilir mi?

 122. Mustafa haklı dedi ki:

  10 yılda geçse 2014 mezunları alınacak galiba son 3 yıldır böyle olduğuna göre.

 123. Ugur dedi ki:

  Aof laborant veteriner saglik.mezunuyum 2012 yılında bitirdim not ortalamam 73.61 lisans tamamlamaya başvuracam diploma notumu hangi not ortalamasiyla hesaplayıp.sisteme girecem tesekkurler

 124. Tolga dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2016 yılında İstanbul Üni. Sosyal Hiz. lisans tamamlamayı kazanmıştım. Diploma notumu hatalı girmişim ama bu arada üniversitenin bir sistem açığı yüzünden kaydımı yapıp harcımı yatırmıştım. Sonra üniversite hatalı diploma notu girişinden dolayı kaydımı silip harcımı geri yatırdı. Bu durumu yök ile görüştüm bir sonraki yıl tercihimden sonra notum 2 ile çarpılırmı diye danıştım. Büyük ihtimal 2 ile çarpılır, tercih dönemine doğru tekrar aramamı söylemişlerdi. 2017 tercih dönemi tekrar aradım ancak YÖK e bir türlü ulaşamıyorum. Tercihlerimi yaptım ancak notumun 2 ile çapılıp çarpılmayacağından emin olmak istiyorum. Duruma göre tercih sıramı değiştirebilirim. Bilginiz varmıdır?

 125. Mehmet r dedi ki:

  İyi günler slt başvurusunu yapamadım. Ek yerleştirme başvurusu olacak mı bilginiz varmı

 126. Kübra dedi ki:

  İyi günler 2015 yılında sağlıkda lisans tamamlama tercihinde sosyal hizmetlere yerleştim fakat kayıtları kaçırdım kayıt olamadım.bu yıl tekrar tercih yaptım okul puanım 1 lemi çarpılıcak yani düşecek mi yoksa normal işlem mi uygulanacak çok teşekkur ederm şimdiden

 127. Fatmagül dedi ki:

  Iyi aksamlar. 2014 oncesi cocuk gelisimi mezunuym 3.22 not ortalamam var gelme olasiligi varmi?

 128. Nur dedi ki:

  Merhaba bende çocuk gelişimine başvuru yaptm 2014 mezunuym puanım 87 buçuk gelme olasılığı nedir ?

 129. Esra dedi ki:

  Merhaba; aof laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunuyum. Bu yıl lisans tamamlama ile kimya bölümüne yerleştim. Şuan da yine aof kamu yönetiminde kaydım bulunuyor. Bu durumda ben kimya ya kayıt yaptiramiyor muyum? Başka bir arkadaşımıza kazandığı üniversitede kayıt yapacağı sırada başka üniv ile kaydı olduğu için yapılamayacağı belirtilmiş doğru mudur bir yanlışlık mi var? Saygılar.

 130. Kubra dedi ki:

  Merhaba. Ben şu anda örgün sosyoloji okuyorum. Lisans tamamlamaya da başvurdum. Çocuk gelişimi geldi. Fakat kararsız kaldım. Sosyolojiye devam mı etmeliyim yoksa çocuk gelişimine kayıt yaptırmalı mıyım?

 131. büsra dedi ki:

  Kolaygelsin hocam .ben acil yardim ve afet yyönetimini slt yaptim.bu sene mezun oldum. ben başka bolumdede slt yapmak istiyorum.yapabilirmiyim ?o hakim var mi ?puanim düşer mi?şimdiden teşekürler

 132. Abdurrahman dedi ki:

  merhaba 2017 odyometri mezunuyum .Lisans tamamlamya başvuru yaptım hacettepe üniverstesi konuşma dil terapisi bölümünü kazandım fakat başvuru yaparken 2014 den sonra tik yoktu bende 2012-2014 arası mezun yazmak zorunda kaldım ve tercihim geldim kayıt yaptıramazsınız dedi yök. hiçmi ihtimal yok ben kazandım ama böyle bir saçmalık neden var ozaman kayıt yaptırmamıza izin vermeselerdi.Sonuçta bşkasıda yerleşebilirdi bence yökün büyük açığı bu madur olmuş durumdayız

  • mduman dedi ki:

   Kayıt yaptıramzsanız ve böyle bir engel yok, çoğu 2014 sonrası mezun tercih yapıp yerleşti fakat kayıt işlemi gerçekleştirilemez.

 133. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben çoçuk gelişim mezunuyum. Hacettepe üniversitesine yerleştim ama birinci sınıftan başlatıyor muş. Acaba üniversite değişikliği yapma hakkımız var mı ahievran üniversitesini istiyorum. Eğer yoksa kayıt yapmasam 2018 puan kesimi olur mu.

  • mduman dedi ki:

   Kayıt yaptırmazsanız olmaz (Yök’ün yayınladığı klavuza göre). Üniversite değişikliği için ilgili üniversitenin öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz.

 134. adinjust dedi ki:

  diploma notlarını 100 lük sisteme çevirip sisteme başvuru yapıyoruz fakat sonuçlar açıklandığında mesela
  x üniversitesi FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON PR.
  – 20 tavan puan175,26 taban puan159,4
  diye açıklanıyor. 100 lük sistemde 80 ne takabül eden puan kaç ile çarpılıyor veya bu puan hesaplamaları neye göre yapılıyor bir bilginiz var mı ?

 135. Burcu dedi ki:

  Lisans tamamlama ile diyetik ve beslenme geldi bana Erzincan geçiş yapma hakkım var mı? Acaba

 136. Seyma dedi ki:

  Merhabalar. Ben lisans tamamlama aof sağlık yönetimi bölümüne yerleştim.ancak çok farklı görüşler var ben 3. Sınıftan başlayıp 2 yıl okuyunca lisans mezunu mu olmuş olacagim yoksa 4 yıl mı okumam gerek..bide bu bölüm hakkında is imkanı nasıl bilgi verirmisiniz..Teşekkürler

 137. Dilara dedi ki:

  Mrb adamın ben çocuk gelişimi mezunuyum diploma notum 79.90 lisanas tamamlama gelen olasılığı olabilir mi kontenjan artma olasılığı varmidir girebilir miyim bu notla

 138. Engin dedi ki:

  İyi günler ben 2016 veteriner sağlık bölümü mezunuyum hekim olabilmem için slt ye mi girmem gerekli yoksa açıköğretim den hakkım varmı. Bu yıl hiçbir sınava girmedim dgs ve benzeri acaba 2018 de girsem lisans tamamlama hakkım varmı.

 139. Ebru dedi ki:

  Merhaba 2013 mezunuyum diploma notum 4lükten 2.97 100lük e vurduğumuzda 76.95 yapıyor çocuk gelişimi yerleşme ihtimali var mıdır. İlk defa duydum lisans tamamlamayı ki haliyle kaçardım da ama seneye de olursa şimdiden bileyim istedim 5yıldır dgs de istediğim okulu alamadım 😑

 140. Ebru dedi ki:

  Bir de yerleşip kayıt yaptırmayanlar oluyor bu gibi durumlarda ek tercih veya başvuru gibi birşey var mıdır 1yıl daha gidecek yoksa 😣

 141. cetin dedi ki:

  aöf işletme mezunuyum atatürk üniversiteside sağlık lisans tamamlama için sağlık yönetimi bölümüne kayıt yaptırdım. acaba daha önce işletmeden aldığım derslerden muafiyet sağlayabilirmiyim. teşekkürler.

 142. Aziz dedi ki:

  İyi günler Slt ile iü acil afet bölümüne yerleşip ön kayıt yaptım kayıtı tamamlamasam seneye puanım düşermi düşerse yüzde kaç düşer

 143. Zuhal dedi ki:

  Merhaba.Ben laborant ve veteriner sağlık 2013 mezunuyum.Lisans tamamlamadan henüz haberim oldu hâliyle bu seneki hakkımı yitirdim.Ilk sorum,seneye de böyle bir hak tanınacak mı bize?Ikinci sorum,acil ve afet yönetimi ya da sağlık yönetimi programlarını acikogretimden okuyabiliyomuyum?Son sorum diploma notum 3.01 yerlesme ihtimalim nasıl ?

Bir yorum bırak

Site İçi Arama
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM